FAQFAQ
SzukajSzukaj
UżytkownicyUżytkownicy
GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj

Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna
Użytkownikami tego forum nie są wyłącznie (i w większości) członkowie Polskiego Fanklubu Queen, dlatego ogółu opinii prezentowanych na forum nie można traktować jako opinii Fanklubu, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru.
Polski Fanklub Queen

Czat.Queen.PL!
Concept Albumy-wasze ulubione
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> Another World
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bizon



Dołączył: 24 Sty 2004
Posty: 13394
Skąd: Radomsko/Łódź

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam wrazenie, ze dla czesci z was concept album = utwory bez 2 sekundowej przerwy na plycie... a to raczej nie o to chodzi.. czy queen II ma jakis motyw przewodni jesli chodzi o tematyke utworow? ja szczerze mowiac nic takiego tam nie zauwazam... ani tym bardziej plyta nie opowiada jakiejs historii... uznawanie qII za concept album to tak jakby uznac the works za kwintesencje prog rocka
_________________

if you don't like oral sex, keep your mouth shut...
http://issuu.com/rockaxxess/docs/rock_axxess_15-16 - nowy numer ROCK AXXESS

you never had it so good, the yoghurt pushers are here
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Het



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 742
Skąd: Krapkowice-Otmęt

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bizzy napisał:
uznawanie qII za concept album to tak jakby uznac the works za kwintesencje prog rocka


a nie jest tak? Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
black_queen



Dołączył: 24 Sie 2007
Posty: 354
Skąd: Nowy Sącz, prawie;)

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Bizzym. Concept album kojarzy mi się przede wszystkim z jakimś wspólnym motywem przewijającym się przez cała płytę, a wprzypadku QII nuie ma o takim mowy.

Ale z sarkazmem z jakim wypowiedział się o temacie "The Works + prog rock" bym się spierała Mr. Green Laughing
_________________
mam plan tak szczwany, że można mu doczepić ogon i powiedzieć, że to lis
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Jazz



Dołączył: 10 Paź 2007
Posty: 98

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem jeszcze o jednym ważnym concept albumie (głupek jestem! Wink ) a mianowicie o The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars Mr Bowie'go . MAJSTERSZTYK!!! Od pierwszych do ostatnich nut Wink
_________________




Be free with your tempo be free be free
Surrender your ego be free be free to yourself
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Het



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 742
Skąd: Krapkowice-Otmęt

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 12:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jazz napisał:
Zapomniałem jeszcze o jednym ważnym concept albumie (głupek jestem! Wink ) a mianowicie o The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars Mr Bowie'go . MAJSTERSZTYK!!! Od pierwszych do ostatnich nut Wink


jesli to koncept to go dopisuje także do mojej listy, zajebista płyta! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Kuba



Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 2024
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście że concept, warstwa tekstowa na to wskazuje Wink

Poza tym przykro mi że nikt nie zna Tommy'ego Sad
_________________
Well, it's all right then, and it's all right now
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kater



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 6820
Skąd: Góry Samotne

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kuba napisał:
Oczywiście że concept, warstwa tekstowa na to wskazuje Wink

Poza tym przykro mi że nikt nie zna Tommy'ego Sad

Znam, ale nie lubię. ;P
_________________

PORTFOLIO / 1 DZIEŃ 1 PŁYTA / QW OKŁADKI / KOPS / ZUPA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 5:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja koniecznie pragnę wyróżnić jeszcze jeden, GENIALNY concept-album:

Pain Of Salvation - Be (2004)

Niesamowita muzyka, dający do myślenia koncept, wyśmienita produkcja.
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
black_queen



Dołączył: 24 Sie 2007
Posty: 354
Skąd: Nowy Sącz, prawie;)

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No no, faktycznie odjechany klimacik Laughing ale jakoś nigdy nie zagłębiałam się w warstwę tekstową i nie miałam pojęcia, że to concept Wink
_________________
mam plan tak szczwany, że można mu doczepić ogon i powiedzieć, że to lis
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mówisz o Be? No przecież to modelowy concept-album, nawet "oklamrowany".
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
black_queen



Dołączył: 24 Sie 2007
Posty: 354
Skąd: Nowy Sącz, prawie;)

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, o "Be". Mało słucham Pain of salvation więc chyba można mi wybaczyć niewiedzę (mam nadzieję). Wink
Misiu napisał:
to modelowy concept-album, nawet "oklamrowany".

teraz to wiem Wink
_________________
mam plan tak szczwany, że można mu doczepić ogon i powiedzieć, że to lis
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PieciaM



Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 247
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przejrzałem specjalnie cały temat. I gdzie tu Dżem na "Detoxie" ? Dla mnie - perełka, dramaturgii albumowi dodają okoliczności w jakich powstawał.
_________________
"Today I settled all family business so don't tell me that you're innocent."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Kuba



Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 2024
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciężko stwierdzić czy Detox to concept, pod pewnymi względami, tekstowo jakos się to wszystko uzupełnia, choć nie na taką skale jak przy The Wall czy Tommy, sam osobiście powiedziałbym że to album ze znamionami conceptu, tak jak Sierżant Pieprz Bitelsów
_________________
Well, it's all right then, and it's all right now
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PieciaM



Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 247
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 1:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

["Detox" to druga z trzech prób zespołu przedstawienia pewnej opowieści. Opowieści o człowieku zepchniętym na margines, odosobnionym jakby wbrew własnej woli, płacącym straszliwą cenę za popełnione błedy. Chorym na AIDS (Jak malowany ptak) leczącym się z uzależnienia na oddziale zamkniętym (Detox); więźniu (Czarny Chleb), wiedzącym, że tej próby życia nie zniesie jego dziewczyna (Ostatnie widzenie). Cłowiek ów boi się samotności (List Do M) i łaknie wolności naiwnie, po hippisowsku wierząc, że miłość uleczy całe zło świata (Sen o Viktorii).

Od reszty odstaje tylko "Mamy forsę mamy czas". Bo na pewno nie odstają miniaturki na gitary akustyczne "Śmiech czy łzy" i "Spacer z Agnieszką" - odpowiednio Adama i Jurka. Przepiękne, delikatne, zwiewne. I pełniące niezwykle istotną rolę - klamry całości w wydaniu kompaktowym, elementów rozładowujących dramatyczny nastrój "Ostatniego widzenia" i "Listu do M" w wydaniu analogowym i kasetowym.] Jan Skaradziński, "Ballada o dziwnym zespole"
_________________
"Today I settled all family business so don't tell me that you're innocent."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 1:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale wydaje mi się, że mimo pewnego pokrewieństwa utworów i ich tematyki na "Detoxie" to wszystko trochę za mało jak na "concept-album". Te piosenki łączy podobny nastrój, niewątpliwie, album JEST spójny...jest czymś więćej niż li tylko zbiorem przypadkowych kawałków, z tym się zgodzę. Ale jeśli mówimy o człowieku zepchniętym na margines i wyobcowanym, to tak naprawdę ten motyw przewija się przez wszystkie płyty Dżemu z Ryśkiem...czy wszystkie są concept-albumami?
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Bizon



Dołączył: 24 Sty 2004
Posty: 13394
Skąd: Radomsko/Łódź

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 2:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bylbym w stanie sie zgodzic z niemal wszystkim... nawet pojsc tak daleko, zeby uznac, ze dwa instrumentalne kawalki (zwlaszcza sadzac po tytulach) moga byc czyms w rodzaju snow wieznia/uzaleznionego, ktory wyobraza sobie, ze jest wolny i przechadza sie latem z owa agnieszka (ktora swoja droga jest zona jurka styczynskiego - autora tego kawalka).. natomiast mamy forse, mamy czas zupelnie jak dla mnie nie pasuje tu do koncepcji tej plyty jesli mialaby ona byc faktycznie concept-albumem.. plyta nie moze byc troche concept albumem.. albo nim jest, albo nie... jak dla mnie detox jest zbiorem utworow, osadzonych w podobnych klimatach i opowiadajacych o podobnych problemach... natomiast nie jest to zadna calosc laczaca wszystkie utwory, nie ma w tym wspolnego mianownika, ktory przewijalby sie przez wszystkie utwory, badz tez zwyczajnej opowiesci jak chocby w SFAM czy misplaced childhood albo 7th son
_________________

if you don't like oral sex, keep your mouth shut...
http://issuu.com/rockaxxess/docs/rock_axxess_15-16 - nowy numer ROCK AXXESS

you never had it so good, the yoghurt pushers are here
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Fuckir



Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 75
Skąd: wziac na piwo?

PostWysłany: Nie Paź 26, 2008 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Scenes From A Memory - Dream Theater
The Wake of Magellan - Savatage Exclamation
_________________
Chcesz podobac sie kobietom, twardy dla nich badz jak beton, zapusc wasy, z tylu grzywe, kwiata kup poczestuj piwem....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
wasdfg7



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 4279
Skąd: Dębica/Wrocław

PostWysłany: Sob Maj 16, 2009 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie powiem tak. Nie jestem przekonany do czegoś takiego jak concept album. Na siłę szukanie jakiejś opowieści na płycie. Po co? Dobra, fantastycznie spaja jeden utwór z drugi tworząc jedną wielką całość. Ale jeśli sam miałbym poznawać i nazywać concept albumy, w życiu takowych nie znalazłbym. The Wall dajmy na to... dobrze, ładnie cały czas wokoło jakiejś tematyki się poruszają ale...... Ale też już pomijając fakt przeze mnie nie zrozumienia intencji concept album jest czymś.... czymś tajemniczym. Czymś co chce się poznawać i jak dajmy na to ktoś mi mówi, że fajna płyta i fajny concept album... wolę najpierw przesłuchać ów concept. Coś fajnego, fantastycznego. A jakie concety?


1. Marillion - Misplaced Childhood
2. Marillion - Brave
3. Marillion - Marbles.... nie wiem czy to do konceptów się zalicza, ale tak mi logika podpowiada w odniesieniu do czterech utworów marbles na płycie
4. PF - The Wall
5. PF - The Final Cut
6 DT - Scenes
7. PF - WYWH
8. PF - DSOTM o ile to też są koncepty

coś bym jeszcze pewnie znalazł ale może kiedy indziej
_________________

MARILLION - BRAVE
The true soul of Queen band is lost...
______________________________
I've Been Blessed By God
Yet I Feel Forsaken
All To Me Was Given
Now It's Finally Taken
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Fenderek



Dołączył: 14 Lis 2003
Posty: 13423

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wasdfg7 napisał:
Nie jestem przekonany do czegoś takiego jak concept album. Na siłę szukanie jakiejś opowieści na płycie. Po co?

Ekhm
Jeżeli tego trzeba szukać na siłę- to bardzo prawdopodobne, że to nie jest concept album... Wink
_________________


Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter- don't mind.

A teraz, drogie dzieci ... pocałujcie misia w dupę
http://fenderek.blogspot.co.uk/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wasdfg7



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 4279
Skąd: Dębica/Wrocław

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fenderek napisał:
wasdfg7 napisał:
Nie jestem przekonany do czegoś takiego jak concept album. Na siłę szukanie jakiejś opowieści na płycie. Po co?

Ekhm
Jeżeli tego trzeba szukać na siłę- to bardzo prawdopodobne, że to nie jest concept album... Wink


Gdybym nie przeczytał o tym, to w życiu nie widziałbym w płycie Brave concept albumu. Może i łączą się ze sobą , ale ja tego nie widzę. Po fakcie sam fakt, że jest concept albumem to owa płyta automatycznie w rankingu podskoczyła, że ma w sobie jakąś opowieść, ale sam z siebie nigdy bym tego nie widział. Podobnie z Scenes chociażby. Może i jakiś inny jestem ( w sumie żadna nowość) ale tak na to patrzę i tak to widzę.
_________________

MARILLION - BRAVE
The true soul of Queen band is lost...
______________________________
I've Been Blessed By God
Yet I Feel Forsaken
All To Me Was Given
Now It's Finally Taken
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Fenderek



Dołączył: 14 Lis 2003
Posty: 13423

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wasdfg7 napisał:

Gdybym nie przeczytał o tym, to w życiu nie widziałbym w płycie Brave concept albumu. Może i łączą się ze sobą , ale ja tego nie widzę. Po fakcie sam fakt, że jest concept albumem to owa płyta automatycznie w rankingu podskoczyła, że ma w sobie jakąś opowieść, ale sam z siebie nigdy bym tego nie widział. Podobnie z Scenes chociażby. Może i jakiś inny jestem ( w sumie żadna nowość) ale tak na to patrzę i tak to widzę.

Nie zrozum mnie źle, ale... zrzuciłbym to na mniejszą znajomość angielskiego... po koncept w SCENES jest przeoczywisty- jakbyś czytał książkę. Powiem inaczej- nie wydaje mi się, żeby jakiś Anglik czy Amerykanin miał jakiekolwiek wątpliwości czy SCENES to concept czy nie. A ja przynajmniej żadnego nie spotkałem.
_________________


Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter- don't mind.

A teraz, drogie dzieci ... pocałujcie misia w dupę
http://fenderek.blogspot.co.uk/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wasdfg7



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 4279
Skąd: Dębica/Wrocław

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I prawdopodobnie a właściwie na pewno jest tak jak mówisz, ale nie ograniczam się jedynie do czytania tekstów w oryginale. Tłumaczenia i te sprawy ( nie zawsze na jakimś konkretnym poziomie ale jednak) a i tak nie widzę. Zresztą. Jak dochodzi do mnie fakt, że jest coś konceptem to od razu się łączy pewne fakty, i się zaczyna rozumieć pewne niezrozumiałe wcześniej kwestie. I tak jak pisałem. Mimo iż osobiście nie dostrzegam tego, uważam koncept album za coś więcej niż tylko muzykę. Za coś lepszego. Jakby to rzec... są płyty równe i równiejsze Wink
_________________

MARILLION - BRAVE
The true soul of Queen band is lost...
______________________________
I've Been Blessed By God
Yet I Feel Forsaken
All To Me Was Given
Now It's Finally Taken
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Fenderek



Dołączył: 14 Lis 2003
Posty: 13423

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wasdfg7 napisał:
I tak jak pisałem. Mimo iż osobiście nie dostrzegam tego, uważam koncept album za coś więcej niż tylko muzykę. Za coś lepszego. Jakby to rzec... są płyty równe i równiejsze Wink

Bo faktycznie jest tak, że czasem się paru rzeczy nie zauważy od razu i... tak samo mam, też się złapałem na tym, ze jakoś kiedy odkryłem że coś ma jakąś myśl przewodnią, to od razu ta rzecz podskoczyła w moim prywatnym rankingu, niemal automatycznie... Laughing
_________________


Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter- don't mind.

A teraz, drogie dzieci ... pocałujcie misia w dupę
http://fenderek.blogspot.co.uk/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kater



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 6820
Skąd: Góry Samotne

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie jestem po kilku piwach z okazji ŚWIĘTA EUROWIZJI, ale i tak się wypowiem. Otóż. Koncept albumy się dzielą na koncept albumy i koncept albumy ze scenariuszem. Że główny bohater i on tam przeżywa wydarzenia. W sensie rock-opera jak mniemam. Czyli takie The Wall, Tommy, Scenes From A Memory. Otóż tego drugiego nie lubię, znaczy nie przepadam na dłuższą metę, bo tam często jest przerost tekstu nad muzyką, a konkertnie muzyka jest podporządkowana tekstowi. A poza tym nie chce mi się w kółko tego samego filmu oglądać, jeśli to nie jest Pulp Fiction. Rozumiecie.
_________________

PORTFOLIO / 1 DZIEŃ 1 PŁYTA / QW OKŁADKI / KOPS / ZUPA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
mtciuchcia



Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 53

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LCD Soundsystem - 45:33 (albo Nike Run)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Album koncepcyjny czy rock-opera (nie jestem dobry w terminologii, trzeba by zawołać Grandville'a) to najlepsze, co wymyślono w muzyce rockowej. To coś, co sprawia, że te albumy nie są tylko muzyką, ale sam album staje się SZTUKĄ w prawdziwym tego słowa znaczeniu - przekazuje coś konkretnego, opowiada. Zespół wydaje przecież jeden album, a nie dziewięć piosenek... Dochodzi jeszcze czynnik estetyczny - takie płyty są po prostu interesujące i wciągające, a co za tym idzie - bardziej wymagające, przez co nieco trudniejsze, bo faktem jest, że nie każdemu chce się zgłębiać opowiadaną historię.

Ja z kolei, w przeciwieństwie do catera, lubię, gdy muzyka jest podporządkowana tekstowi, bo wtedy właśnie mamy spójną całość, wtedy klimat jest autentyczny i szczery. Tak samo, jak muzyka filmowa podporządkowana jest konkretnej scenie. Chociaż najlepiej, jeśli w ogóle nie ma żadnego tekstu - wtedy wyobraźnia pracuje najbardziej, bo nie mamy narzuconej treści, interpretacja staje się zatem dowolna. Wink

A co do Scenes From A Memory, to błagam... Tam nawet tekstów nie trzeba znać, żeby się domyślić, że to album koncepcyjny - wystarczy spojrzeć na tylną okładkę, by zauważyć podział na akty i sceny. Oczywiste staje się jeszcze oczywistsze. Wink

Można się spierać, czy Wish You Were Here to concept-album, dlatego go może pominę. Absolutni faworyci w kolejności przypadkowej:
Dream Theater - Metropolis, Pt. 2 - Scenes From A Memory
Pain of Salvation - Be (mnóstwo gadania, co niektórych mocno razi, ale ja uwielbiam egzystencjalne rozważania, a przecież muzyka jest tutaj niesamowita)
Mike Oldfield - The Songs of Distant Earth
Pink Floyd - Animals
Pink Floyd - The Wall
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
wasdfg7



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 4279
Skąd: Dębica/Wrocław

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ahahaha zapomniałem o Ayeron i The Human Equation choć jak Corax gdzieś udowadniał wszystkie albumy Ayeron to koncept albumy..... Wink
_________________

MARILLION - BRAVE
The true soul of Queen band is lost...
______________________________
I've Been Blessed By God
Yet I Feel Forsaken
All To Me Was Given
Now It's Finally Taken
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Blackie_Sexx



Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 402
Skąd: Tychy

PostWysłany: Nie Maj 17, 2009 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam Quadrophenię The Who (1973), dla mnie jest to wzór koncept albumu. Dla wielu to może zabrzmieć jak bluźnierstwo, jednak stawiam go wyzej niż Tommy'ego. Uważam, że wtedy właśnie Pete Townshend sięgnął zenitu swych zdolności kompozytorskich.

Oczywiście Operation Mindcrime Queensryche (1988) z doskonała muzycznie i tekstowo wizją brainwashingu totalnego Wink Za lepszy album uznaję jednak Empire (1990). Choć nie określa się go mianem konceptu, ja moge udowodnić, że jest on nim w istocie Wink Empire to opowieść o wielkim mieście i zamkniętych w nim ludzkich dramatach. Spokojniej i bardziej refleksyjnie niż Mindcrime, jednak gdzieś po drodze... Wizja mniej natarczywa niż ta z 1988

Ayreon Human Equation (2003) - arcydzieło. Nigdy wczesniej i póxniej nie udało mu sie nagrać czegoś tak wspaniałego.

Alice Cooper Welcome to My Nightmare (1975), czyli tłumaczenie sennych majaków na język muzyki. Wspaniałe rockowo - teatralne przedsięwzięcie. Na zawsze w ulubionych.

Kiss Music From The Elder (1981) - może historia wydumana i naiwna (czołzen łan w walce z odwiecznym złem), ale naprawde świetnie skomponowana i pieknie zagrana. Muzycznie wszystko trzyma się kupy. Rzecz niesłusznie niedoceniona.

Blue Oyster Cult Imaginos (1988) - chora opowieść rodem z Lovecrafta. Starozytny artefakt, wieczne życie, przerażające istoty z innego wymiaru, starzy bogowie, kosmici... Troszkę w tym conspiracy theory, trochę ironicznego usmiechu. Rewelacja. Warta odkopania.

Pink Floyd Animals (1977) - szczytowe osiągnięcie Pink Floyd jako muzyków i Watersa jako ideodawcy. Fantastyczne, monumentalne i niedoścignione przedsięwzięcie. To była właściwie kropka nad I, gdyż później mieliśmy tylko wydumaną i maksymalnie pretensjonalną Ścianę (skąd ten ogólnoświatowy onanizm, nie wiem) i solowego Watersa, który zamienił się w super-nudziarza.

Jest tego więcej, jednak albumy, które wymieniłem jako pierwsze przychodza mi do głowy przy okazji każdej rozmowy o konceptach.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Erek



Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 5

PostWysłany: Pią Cze 12, 2009 9:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iron Maiden - 7th son of a 7th son
Pink Floyd - The Wall
Avantasia - Metal Opera
Judas Priest - Nostradamus
Pink Floyd - Wish you were hera
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shoryuken



Dołączył: 26 Mar 2010
Posty: 358
Skąd: ja mam to k***a wiedzieć?

PostWysłany: Sro Kwi 28, 2010 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Marillion - Brave
2. Marillion - Misplaced childhood
3. Dream Theater - Metropolis pt. 2
4. Pink Floyd - The Wall
5. Dream Theater - 6 degrees
_________________
http://www.lastfm.pl/user/Shoryuken10


Ostatnio zmieniony przez Shoryuken dnia Czw Cze 03, 2010 9:21 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> Another World Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Dopracował: Piotr^ Kaczmarek