FAQFAQ
SzukajSzukaj
UżytkownicyUżytkownicy
GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj

Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna
Użytkownikami tego forum nie są wyłącznie (i w większości) członkowie Polskiego Fanklubu Queen, dlatego ogółu opinii prezentowanych na forum nie można traktować jako opinii Fanklubu, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru.
Polski Fanklub Queen

Czat.Queen.PL!
Katyń - sytuacja pamięci w Polsce
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Sro Wrz 26, 2007 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

We wtorek będę po "Katyniu" więc walnę coś fajnego dla was do poczytania Wink
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



"Katyń"

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski, Przemysław Nowakowski
Muzyka: Krzysztof Penderecki


W rolach głównych:

Artur Żmijewski-Andrzej, rotmistrz 8-go Pułku Ułanów w Krakowie
Maja Ostaszewska-Anna, żona Rotmistrza
Maja Komorowska-Maria, matka Rotmistrza
Władysław Kowalski-Jan, ojciec Rotmistrza, profesor UJ
Jan Englert-Generał Jan
Danuta Stenka-Róża, żona generała
Andrzej Chyra-Jerzy, porucznik 8-go Pułku Ułanów w Krakowie
Paweł Małaszyński-Piotr, porucznik pilot, inżynier

"Zostaną po nas tylko guziki"

Długo przed premierą byłem ogromnie napalony na ten film. Oglądałem każdy wywiad z Wajdą, oglądałem "Warto rozmawiać" zaraz po premierze. Mój smaczek rósł coraz bardziej. A syta była potrawa, która ugasiła pragnienie tego filmu.
Akcja filmu rozpoczyna się od razu bardzo interesującą symboliką. Na moście stoją dwie grupki Polaków, z jednej strony ściganej przez Niemcy z drugiej przez Rosjan. Żadna ze stron nie wie dokąd podążać. Anna, dowiaduje się, że jej mąż, Andrzej, został wzięty do niewoli i lada chwila wyjedzie wgłąb ZSRR. Wybiera się do niego aby go przekonać, jednak żołnierska duma wygrywa. Andrzej zostaje przeniesiony do przejściowego obozu wraz z całym swoim oddziałem, jednakże nie wie, co go tak na prawdę czeka...
Nie będę psuł zabawy i tak tylko ogółem, wprowadzenie, początek opowiedziałem. Teraz moje odczucia.
Widać w tym jasno rękę Wajdy. Szarpane ujęcia kamer, wiele zbliżeń, oddaleń-łączenie dokumentu i filmu fabularnego. Jeżeli chodzi o ogólną budowę, jest to połączenie "Pianisty" i "Człowieka z Żelaza".
O samych moich odczuciach. Cóż powiedzieć, po ostatniej scenie się popłakałem. Nie wiedziałem co robić, czy wstać i bić brawo czy siedzieć, słuchać tej melodii pogrzebowej i wpatrywać się w ekran.
Fabuła rozwija się typowo jak dla Wajdy. Wszystko jest dogłębnie analizowane i jest silny nacisk na ukazanie uczuć żon głównych bohaterów, na ich walce o pamięć po mężach najpierw z Niemcami następnie z Sowietami.
Scena ostatnia to brak słów, brak po prostu jakiegokolwiek komentarza, gdyż to mówi samo za siebie. Momentalne ucięcie akcji i ta ręka na samym końcu, ściskająca kurczowo różaniec. Brak-mi-słów.
Warto wspomnieć również o scenie w której jeńcy śpiewają kolędę "Bóg się rodzi", kiedy to wszyscy ściągają czapki i jednym głosem wygłaszają ten, jakby nie patrzeć, protest. Nie dość, że w przy komunistach odbyły się święta to trzy słowa, które zawiera ta kolęda utkwiły głęboko w pamięci "wzgardzony, okryty chwałą"
No i kolejna symboliczna scena, kiedy to zajeżdża ogromny pociąg z czerwoną gwiazdą na przedzie, symbol tego co nadeszło i panowało w naszym kraju na współkę z kłamstwem przez prawie 40 lat.
Ten film trzeba obejrzeć. Nie ma innej możliwości. Jeżeli czujesz się Polakiem i szanujesz pamięć poległych o twoją wolność, idź i zobacz. Może przestaniesz głosować na LiD i starych komunistów.
Andrzej Wajda nas nie zawiódł. Andrzej Wajda zasługuje na Oscara, kolejnego już.
I pamiętajmy, bo pamięć jest najważniejsza.

Ocena BeBe'go-6+/6
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BeBe napisał:
[
Jeżeli czujesz się Polakiem i szanujesz pamięć poległych o twoją wolność, idź i zobacz. Może przestaniesz głosować na LiD i starych komunistów.


Specjalnie zrobię Ci na złość i zagłosuję na LiD (zresztą i tak to miałem zrobić). Widać nie jestem Prawdziwym Katyńskim Polakiem.

Mówiąc inaczej: odpieprz się od moich wyborów i nie mieszaj dwóch zupełnie różnych spraw. Jakoś sobie nie przypominam, żeby Borowski, Onyszkewicz albo Olejniczak biegali po katyńskim lasku z rewolwerem w ręku.
Szkoda, że tylko to wyniosłeś z tego filmu.
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Specjalnie zrobię Ci na złość i zagłosuję na LiD (zresztą i tak to miałem zrobić). Widać nie jestem Prawdziwym Katyńskim Polakiem.

Mówiąc inaczej: odpieprz się od moich wyborów i nie mieszaj dwóch zupełnie różnych spraw. Jakoś sobie nie przypominam, żeby Borowski, Onyszkewicz albo Olejniczak biegali po katyńskim lasku z rewolwerem w ręku.
Szkoda, że tylko to wyniosłeś z tego filmu.


Wyniosłem o wiele więcej. To raz. Dwa-to była ironia. Trzy-na złość mi nie zrobisz, bo złość piękności szkodzi.
I nie mówię, że biegali, bo gdzie to napisałem ? Wystarczy, że pokazano co PZPR i Władza Ludowa robiła z pamięcią o Katyniu. Do 1989 roku nie mówiono o tych wydarzeniach w szkole, albo zrzucano winę na Niemcy. Nasz dawny przyjaciel, Rosja, nie uznała nawet tego zdarzenia za ludobójstwo.
Staram się nadal podkreślić: denerwuje mnie niedemonizowanie komunizmu i jego tworów. Moim zdaniem, ludzie komuny powinni być tak samo napiętnowani jak faszyści.

Nie bulwersuj się tak, bo się nabawisz rozwolnienia.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BeBe napisał:

Dwa-to była ironia.


Średnio zauważalna

Oczywiście, że nie napisałeś, to była hiperbolizacja. Po prostu wydaje mi się, że mieszanie tych dwóch sfer - katyńskiej oraz współczesno-politycznej jest mało zasadne. LiD naprawdę mało ma wspólnego z "komuną" [która - tu się zgadzam w 100% - powinna być piętnowana a jej zbrodnie pamiętane i opisane], mało tego, w świetle wcześniejszych wypowiedzi Andrzeja Wajdy całkiem możliwe, że to właśnie na tę partię on zagłosuje - nie chcę tu przez to niczego udowadniać, ot taki dziwaczny grymasik historii...

BeBe napisał:
Nie bulwersuj się tak, bo się nabawisz rozwolnienia.


Ty chyba naprawdę kochasz tematykę wydalniczą...rajcuje Cię ten klimat? A może myślisz, że dzięki temu jesteś szokujący i skandaliczny?
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
CORAX



Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 3277
Skąd: Coraxstadt

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

le_mmor napisał:
mało tego, w świetle wcześniejszych wypowiedzi Andrzeja Wajdy całkiem możliwe, że to właśnie na tę partię on zagłosuje - nie chcę tu przez to niczego udowadniać, ot taki dziwaczny grymasik historii...

I przypominam, że ojciec Andrzeja Wajdy zginął w Katyniu.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ty chyba naprawdę kochasz tematykę wydalniczą...rajcuje Cię ten klimat? A może myślisz, że dzięki temu jesteś szokujący i skandaliczny?


Bawi mnie to, nie ma w tym większej głębi, chęci szoku czy skandalu. Po prostu, zwyczajnie i prostacko mnie to bawi.

Cytat:
Po prostu wydaje mi się, że mieszanie tych dwóch sfer - katyńskiej oraz współczesno-politycznej jest mało zasadne. LiD naprawdę mało ma wspólnego z "komuną" [która - tu się zgadzam w 100% - powinna być piętnowana a jej zbrodnie pamiętane i opisane], mało tego, w świetle wcześniejszych wypowiedzi Andrzeja Wajdy całkiem możliwe, że to właśnie na tę partię on zagłosuje - nie chcę tu przez to niczego udowadniać, ot taki dziwaczny grymasik historii...


Może i z tym LiDem przesadziłem, bo Olejniczak chociażby nie wiele wspólnego ma z PZPRem, ale uważam, że starzy wyjadacze którzy pragnęli zatrzeć historię katyńską w szeregach LiDu się znajdą.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kensington



Dołączył: 27 Sie 2004
Posty: 4263
Skąd: Modar

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BeBe napisał:
Może i z tym LiDem przesadziłem, bo Olejniczak chociażby nie wiele wspólnego ma z PZPRem


Niewiele? On nie ma NIC wspólnego z PZPR.

BeBe napisał:
uważam, że starzy wyjadacze którzy pragnęli zatrzeć historię katyńską w szeregach LiDu się znajdą.


A konkretnie?
_________________

Z kobietami się nie dyskutuje. Kobiet się słucha.
Moje aukcje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A konkretnie?


Nie znam wszystkich członków partii LiD. Przypuszczam, że takowe osobistości MOGĄ się znaleźć, nie MUSZĄ.

Cytat:
Niewiele? On nie ma NIC wspólnego z PZPR.


Przepraszam, jeżeli nie napisałem tego wyjątkowo dobitnie.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Stone Cold



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 886
Skąd: Gdańsk / Bristol

PostWysłany: Sro Paź 03, 2007 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do filmu można sie przyczepić. Mnie zdziwili "wypoczęci" żołnierze, moja dziewczyna zwróciła uwagę na ich czyściutkie mundury (jakby szatnia i pralnia była gdzieś w pobliżu) natomiast moja kumpela dopatrzyła sie zasuniętej nowowczesnej rolety w bramie. Nie zmienia to faktu, na film warto iśc
_________________
And that's the bottom line because Stone Cold Said So!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
CORAX



Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 3277
Skąd: Coraxstadt

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CORAX napisał:
le_mmor napisał:
mało tego, w świetle wcześniejszych wypowiedzi Andrzeja Wajdy całkiem możliwe, że to właśnie na tę partię on zagłosuje - nie chcę tu przez to niczego udowadniać, ot taki dziwaczny grymasik historii...

I przypominam, że ojciec Andrzeja Wajdy zginął w Katyniu.

Małe sprostowanie, ojciec Andrzeja Wajdy zginął w Charkowie.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Lukas



Dołączył: 19 Paź 2004
Posty: 1356

PostWysłany: Czw Paź 04, 2007 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem stwierdzeń , że LiD ma niewiele wspólnego z komunizmem .

Większość polityków dawnego sld i sdpl należało do pzpr a skoro świadomie przynależeli do tej partii tym samym akceptowali wszystkie zbrodnie komunizmu .

Podczas gdy politycy PiS czy PO siedzieli w więzieniach za wspólprace z solidarnością w PRL politycy zasilający szeregi LiD zajmowali stanowiska w PZPR .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcin S.



Dołączył: 15 Lut 2005
Posty: 1865

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że LiD to formacja postkomunistyczna, w końcu to sojusz demokratycznej lewicy, czyli SLD. A na ludziach z PD bardzo się zawiodłem, tyko legitymują ten obóz swoimi życiorysami. Ciężko to będzie wybaczyć.

Co do ofiar wojny (nie tylko oficerów)- myślę, że nie ginęli za taką wolną Polskę, w której kariery na najwyższych szczeblach władzy robią byli sługusi Moskwy. Bo nie ma co się oszukiwać, że taki Kwaśniewski był sługą CCCP, doskonale zdawał sobie sprawę z genezy systemu, któremu zawdzięcza karierę, w końcu sam powiedział o sobie, że był inteligentny, więc musiał to dobrze wiedzieć.

Chciałem zaznaczyć, że mimo wszystko szanuję wyborców LiD (co więcej, szanuję nawet jej polityków) i bynajmniej nie twierdzę, że ktokolwiek z nich popiera mord katyński. To tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś chciał mi zarzucić złe intencje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lukas napisał:

Podczas gdy politycy PiS czy PO siedzieli w więzieniach za wspólprace z solidarnością w PRL politycy zasilający szeregi LiD zajmowali stanowiska w PZPR .


Hm...Onyszkiewicz, Celiński, Frasyniuk, Lis, Lityński, Janas...oni są w LiD. Czołówka bohaterów "Solidarności".

Tymczasem, czy na szczycie PiS są bohaterowie "S" siedzący w więzieniach? No przecież nie bracia Kaczyńscy czy Gosiewski. Oczywiście, u nich też są dawni opozycjoniści, tylko, że jednocześnie jest tam prokurator polityczny ze stanu wojennego Andrzej Kryże.

Pomieszało się to wszystko. W LiD obok dawnych komuchów siedzi najświetniejsza czołówka opozycji. W antykomunistycznym PiS siedzą dawni prześladowcy tejże opozycji...

Ale oczywiście łatwiej wciąż pielęgnować czarno-białą wizję Polski i świata...
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Marcin S.



Dołączył: 15 Lut 2005
Posty: 1865

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważasz, że obecność Jana Lityńskiego i jemu podobnych bardzo zmienia charakter tej formacji?

Co do sędziego Kryże- zgoda, jest to rzeczywiście trudno wytłumaczalne. Ale on potrafil przyznać się i przeprosić za to, co robił i tu jest cała różnica między nim, a byłymi pzprowcami.

I zapominasz o takich ludziach w PiS-ie, jak Zbigniew Romaszewski.

Na koniec podstawowa kwestia- to nie PiS skumał się z Kwaśniewskim. To nie jest kwestia tego, po czyjej stronie było się przed 1989, tylko którędy poszło się po 1989, choć przeszłość karierowicza pzprowskiego chluby nie przynosi. A tymczasem działania środkowska Unii Wolności doprowadziły do wielu- co tu dużo mówić- patologii w Polsce, mimo że kiedyś robili rzeczy wielkie. Ale wierzę, że są to szlachetni ludzie, przynajmniej chciałbym wierzyć, bo sojusz z czerwonymi narobił mi wiele wątpliwości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marcin S. napisał:
Uważasz, że obecność Jana Lityńskiego i jemu podobnych bardzo zmienia charakter tej formacji?


Na pewno jeszcze nie w takim stopniu jakiego bym sobie życzył, ale wierzę, że kropla (a nawet cały strumyk) wydrąży skałę

Marcin S napisał:
Co do sędziego Kryże- zgoda, jest to rzeczywiście trudno wytłumaczalne. Ale on potrafil przyznać się i przeprosić za to, co robił i tu jest cała różnica między nim, a byłymi pzprowcami.


Tylko, że Kryże ferujący wyroki w stanie wojennym faktycznie miał za co przepraszać. A za co mają, jeśli chodzi o o osobiste działania za komunizmu, kajać się tacy ludzie jak Święcicki czy Kwaśniewski? Paradoksalnie, tacy Miller czy Oleksy chyba właśnie z lepszej strony pokazali się za komuny niż za III RP (Miller - debaty z opozycyjną młodzieżą, Oleksy - energiczne "rządy" w Białej Podlaskiej).

Oczywiście, pełno w SLD jakichś nostalgicznych czerwonych dziadów...zarówno wśród polityków jak i wyborców. Mam nadzieję, że szybko pójdą do Samoobrony lub nowego planktonu Millera bądź powymierają.


Marcin S. napisał:
I zapominasz o takich ludziach w PiS-ie, jak Zbigniew Romaszewski.


Nie zapominam. Nie napisałem, że w PiS nie ma solidarnościowców.
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Lukas



Dołączył: 19 Paź 2004
Posty: 1356

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

le_mmor napisał:
Hm...Onyszkiewicz, Celiński, Frasyniuk, Lis, Lityński, Janas...oni są w LiD. Czołówka bohaterów "Solidarności".


tak , ale oni są z partii demokratycznej a ja pisałem o ludziach z sld , sdpl , którzy teraz wchodzą w skład LiDu .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj obejrzałem wreszcie film Wajdy. Pierwszy komentarz - reżyser udźwignął ciężar tematu i zrobił film dobry, z jasnym przesłaniem ale jednocześnie pokazujący, jak trudne i właśnie niejednoznaczne dylematy związane były z m.in sprawą katyńską w Polsce komunistycznej.

Moi znajomi narzekali po seansie, że Wajda próbował złapać zbyt wiele srok za ogon, wrzucając do filmu mnóstwo wątków: aresztowanie profesorów, młody partyzant, społeczny awans Stasi, dylematy powojenne. Rzeczywiście, mogło to spowodować pewien fabularny chaos, natomiast moim zdaniem jest to zabieg pod pewnymi względami dobry. Pokazanie jedynie rekonstrukcji zdarzeń z obozów byłoby dość nudne. Zamiast tego Wajda oddał to, czym dla Polaków jest Katyń - nie tylko miejscem mordu w konkretnym czasie, ale całą symboliką, mitem, legendą, przemilczaną przez 40 lat prawdą, dylematami, strachem...inaczej mówiąc to, że mówiąc "Katyń" myślimy "kłamstwo Katyńskie". I tak chyba powinno się było ten film zrobić. Podobał mi się również naturalizm ostatniej sceny, cieszę się, że Wajda nie poszedł tu w kierunku metafory lecz pokazał wszystko, łącznie z bryzgającą krwią. To chyba najbardziej przemawia.

Co mi w filmie przeszkadzało? Myślę, że można by nakręcić go w nieco mniej patetycznej, sztywnej manierze. Wydawało mi się, że bohaterowie zbyt często przemawiają zamiast mówić. Niektóre wątki można by sobie darować, żeby uczynić film bardziej "skondensowanym" (ale tylko niektóre -> przede wszystkim wątek profesora i może Stasi)

Aktorstwo - wg mnie najlepiej wypadł Chyra i to już od pierwszej sceny, gdy zastanawia się nad trwałością sojuszu niemiecko-radzieckiego. Bardzo lubię takich trochę cynicznych ale w sumie szlachetnych i tragicznych bohaterów.

Myślę, że na ten film warto iść. Nie jest to może dzieło pomnikowe, oszałamiające, które weszłoby do kanonu ze względu na swoje wartości artystyczne. Ten film jest ważny przede wszystkim dlatego, że w ogóle powstał. Że wreszcie ktoś zrobił film o naszej najnowszej historii. Mam teraz nadzieję, że młodzi twórcy, zachęceni przykładem mistrza (który ma ponad 80 lat i nikomu nie musi już nic udowadniać), ruszą tematy do tej pory leżące odłogiem. Ja czekam na Powstanie i Jedwabne.
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/


Ostatnio zmieniony przez lemur dnia Nie Paź 07, 2007 12:38 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
CORAX



Dołączył: 05 Lip 2004
Posty: 3277
Skąd: Coraxstadt

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Le_mmor, swoim postem spowodowałeś, że zastanawiam się nad odwiedzeniem kina.

le_mmor napisał:
Mam teraz nadzieję, że młodzi twórcy, zachęceni przykładem mistrza (który ma ponad 80 lat i nikomu nie musi już nic udowadniać), ruszą tematy do tej pory leżące odłogiem. Ja czekam na Powstanie i Jedwabne.

A ja chcę wiktorię wiedeńską, niekoniecznie z Gibsonem czy de Niro Smile
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co mi w filmie przeszkadzało? Myślę, że można by nakręcić go w nieco mniej patetycznej, sztywnej manierze. Wydawało mi się, że bohaterowie zbyt często przemawiają zamiast mówić. Niektóre wątki można by sobie darować, żeby uczynić film bardziej "skondensowanym".


Na to narzeka każdy który ten film obejrzał Wink zbytnia rozwiązłość i rozflaczałość akcji. Za dużo wątków pobocznych, nie do końca potrzebnych, powoduje, że po pewnym czasie czujemy znużenie tym filmem.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
vessena



Dołączył: 18 Sty 2005
Posty: 385
Skąd: z otchłani

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasami jak czytam niektorych to zastanawiam sie ile Wy macie lat. Jakos nie moge zrozumiec ze ktos mlody, wychowany juz w wolnym demokratycznym kraju moze tak gleboko tkwic w przeszlosc i starac sie rozpatrywac rzeczywistosc pod katem podzialow sprzed x lat : zli paskudni komunisci i dobrzy walczacy ze zlym systemem. Zeby bylo jasne nie popieram komuny w wydaniu taki jak byla w PRL czy Zwiazku Radzieckim, po prostu uwazam ze teraz nalezy analizowac terazniejszosc i patrzec w przyszlosc a nie przeszlosc. Szczegolnie jesli ta przyszłość mamy szanse razm stworzyc dla siebie. Rozumiem ze ludzie starsi mogą żyć po dzien dzisiejszy wydarzeniami w Katyniu - to ich osobiscie dotyczylo bo tam ich rodzice czy bracia gineli. Wprawdzie ci co byli oficerami tak jak pisalam wczesniej ale pomimo wszystko bliscy i realni. w tym pokoleniu to juz mit, odlegle wspomnienie dawno wytartej fotografii meza mojej ciotecznej babki, ktora zmarla kiedy ja bylam dzieckiem. I dziwi mnie ze Wy tych nieboszczykow chcecie wskrzeszac i uzywac do politycznych celow dzis, kiedy wszystko jest zupelnie inne.
_________________
I can fly, my friends. The show must go on.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szymek_dymek



Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 2079
Skąd: Racibórz

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Vessena, wyborna wypowiedź. Podpisuję się rękami i nogami!
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vessena napisał:
Czasami jak czytam niektorych to zastanawiam sie ile Wy macie lat. Jakos nie moge zrozumiec ze ktos mlody, wychowany juz w wolnym demokratycznym kraju moze tak gleboko tkwic w przeszlosc i starac sie rozpatrywac rzeczywistosc pod katem podzialow sprzed x lat : zli paskudni komunisci i dobrzy walczacy ze zlym systemem. Zeby bylo jasne nie popieram komuny w wydaniu taki jak byla w PRL czy Zwiazku Radzieckim, po prostu uwazam ze teraz nalezy analizowac terazniejszosc i patrzec w przyszlosc a nie przeszlosc. Szczegolnie jesli ta przyszłość mamy szanse razm stworzyc dla siebie. Rozumiem ze ludzie starsi mogą żyć po dzien dzisiejszy wydarzeniami w Katyniu - to ich osobiscie dotyczylo bo tam ich rodzice czy bracia gineli. Wprawdzie ci co byli oficerami tak jak pisalam wczesniej ale pomimo wszystko bliscy i realni. w tym pokoleniu to juz mit, odlegle wspomnienie dawno wytartej fotografii meza mojej ciotecznej babki, ktora zmarla kiedy ja bylam dzieckiem. I dziwi mnie ze Wy tych nieboszczykow chcecie wskrzeszac i uzywac do politycznych celow dzis, kiedy wszystko jest zupelnie inne.


Kultywuje się ich, aby zaistniała w przeszłości sytuacja się nie powtórzyła. Nie zapominajmy, że ludzie którzy zabraniali mówić prawdę o Katyniu żyją po dziś dzień (nie wskazuję tutaj nikogo)
Nie wolno zapominać, trzeba kultywować tych, którzy właśnie walczyli o to, abym ja teraz był wolny, abym mógł to pisać bez bojaźni o to, że zaraz wpadnie mi do domu SB. Na tym to polega. Nie używam ich do dzisiejszych celów politycznych, pragnę jednak wskazać, że nie tylko Naziści byli tymi złymi i pragnę również pokazać swoistą ignorancję pewnych jednostek [jeżeli chodzi Ci o mój post zakładający temat].
Jeżeli nie czujesz jakiegoś hm. trudno to nazwać, może wewnętrznej potrzeby czczenia pamięci tych ludzi-twoja sprawa. Ja taką potrzebę mam, gdyż wiem, że oni właśnie patrzyli w przyszłość.
Ja również patrzę w przyszłość, pamiętając jednocześnie o przeszłości.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
vessena



Dołączył: 18 Sty 2005
Posty: 385
Skąd: z otchłani

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja rozumiem ze nalezy o nich pamietac. Ogolnie rozumiem dlaczego wazne sa lekcje historii w szkole. tylko ze dla mnie to powinny byc lekcje historii madre, pokazujace rozne perspektywy, uczace myslec, a nie kategoryzowac dobro - zlo. Bo rzeczywistosc to nie basn gdzie jest zly paskudny czarnoksieznik/ komunista/nazista/ Sauron/ diabeł (niepotrzebne skreslic) i dobry wspanialy walczacy z komustami/anioł/rycerz na bialym koniu/ Gandalf/ opozycjonista (patrz wyzej) Miejsce na dyskusje o Katyniu jest na tej lekcji i jest wazne (tak jak na okazanie wielu innych faktow) ale juz niekoniecznie powinno byc tematem centralnym dzisiejszych decyzji po prostu. Miejsce nieboszczykow jest w grobie a nie na scenie politycznej gdzie brak nam za to prob rozwiazania powaznych problemow dzisiejszej Polski : ogromnej emigracji mlodych ludzi (dzis przeczytalam, ze w UK szacuja ze moze do nich przyjechac 2 mln Polakow w 2008), braku mieszkan, braku pieniedzy na sluzbe zdrowia. To sa palace sprawy, ktorych nierozwiazywanie bedzie miec ogromne konsekwencje dla nas. Brak okazywania na kazdym kroku czci ofiarom Katynia z calym szacunkiem dla tychze nie.
_________________
I can fly, my friends. The show must go on.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Miejsce na dyskusje o Katyniu jest na tej lekcji i jest wazne (tak jak na okazanie wielu innych faktow) ale juz niekoniecznie powinno byc tematem centralnym dzisiejszych decyzji po prostu. Miejsce nieboszczykow jest w grobie a nie na scenie politycznej gdzie brak nam za to prob rozwiazania powaznych problemow dzisiejszej Polski : ogromnej emigracji mlodych ludzi (dzis przeczytalam, ze w UK szacuja ze moze do nich przyjechac 2 mln Polakow w 2008), braku mieszkan, braku pieniedzy na sluzbe zdrowia. To sa palace sprawy, ktorych nierozwiazywanie bedzie miec ogromne konsekwencje dla nas. Brak okazywania na kazdym kroku czci ofiarom Katynia z calym szacunkiem dla tychze nie.


Któż mówi, że na każdym kroku ? Do ukazania się filmu Katyń o tym wydarzeniu było cicho teoretycznie. Nie obchodzi się tej uroczystości z patosem, nie ma dnia wolnego od pracy czy innych pierdół jak to jest np. 3 maja czy 11 listopada.
Ważna jest tylko i wyłącznie PAMIĘĆ a nie sztuczna cześć. Bo jak już powiedziałaś-cześć nie podniesie Polski z rowu.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lemur
Moderator


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 5251
Skąd: z Komitetu Centralnego

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CORAX napisał:
Le_mmor, swoim postem spowodowałeś, że zastanawiam się nad odwiedzeniem kina.

le_mmor napisał:
Mam teraz nadzieję, że młodzi twórcy, zachęceni przykładem mistrza (który ma ponad 80 lat i nikomu nie musi już nic udowadniać), ruszą tematy do tej pory leżące odłogiem. Ja czekam na Powstanie i Jedwabne.

A ja chcę wiktorię wiedeńską, niekoniecznie z Gibsonem czy de Niro Smile


Politycznie bezpieczny temat, w sam raz na historyczną kobyłę, na którą będzie można wycieczki szkolne poprowadzić Wink
Z drugiej strony, może by się nam takie wielkie widowisko przydało...niestety do tego potrzebny byłby naprawdę gigantyczny, hollywoodzki budżet na statystów, kostiumy itd...żeby nie skończyło się taką żałosną ryfą jak przy "Quo Vadis" Kawalerowicza.
_________________
Pierwszy Pisarz Forum 2006, 2007, 2009; Podpis Roku 2010

Mój blogasek: http://obserwujacylemur.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Marcin S.



Dołączył: 15 Lut 2005
Posty: 1865

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry, ale łączenie sprawy Katynia z emigracją zarobkową to jest dla mnie czystej wody demagogia.

Cytat:
Ogolnie rozumiem dlaczego wazne sa lekcje historii w szkole. tylko ze dla mnie to powinny byc lekcje historii madre, pokazujace rozne perspektywy, uczace myslec, a nie kategoryzowac dobro - zlo.

Błąd. Szkoła powinna przekazywać jakieś wartości, więc system nauczania należy tak skontruować, by uczył oceniać moralnie pewne zdarzenia. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje, czyli kształtuje moralny kręgosłup (tak powinno być przynajmniej).

Myślenie to jedno, ale rozróżnianie dobra od zła to drugie. W Polsce zapomniano o tym, że szkoła wychowuje i teraz mamy pokolenie ludzi bez jakichkolwiek wartości. Dlatego, moim zdaniem, zupełnie nie masz racji.

Cytat:
Miejsce nieboszczykow jest w grobie a nie na scenie politycznej gdzie brak nam za to prob rozwiazania powaznych problemow dzisiejszej Polski

Raz- gdzie widzisz politykę w sprawie Katynia?
Dwa- nie przesadzajmy... tylu rzeczy, ile naprawiono niedawno, nie załatwił nikt w ciągu ostatnich kilkunastu lat. A co do mieszania się tutaj polityki, to właśnie dopiero teraz politycy wzięli się za pamięć o Katyniu i to jest szalenie ważne, by Polacy pamiętali. Naród bez pamięci przestaje być narodem. Kropka.

Cytat:
Czasami jak czytam niektorych to zastanawiam sie ile Wy macie lat. Jakos nie moge zrozumiec ze ktos mlody, wychowany juz w wolnym demokratycznym kraju moze tak gleboko tkwic w przeszlosc i starac sie rozpatrywac rzeczywistosc pod katem podzialow sprzed x lat : zli paskudni komunisci i dobrzy walczacy ze zlym systemem.

Mam 19 lat i uważam komunistów za polityczne paskudztwo. Miałbym 29 lat, pewnie uważałbym tak samo albo i gorzej. Miałbym 39 lat- też. Itd, itp. Niestety, starsze pokolenia nie zagwarantowały Polsce pozbycia się komunistycznego garba, więc teraz młode pokolenie też musi się w tym babrać i to rozliczyć, no i oczyścić się z resztek komuny raz na zawsze. Gdyby to zostało zrobione wcześniej, to dziś kwestia ta byłaby przedmiotem historii, a nie bieżącej polityki. I tyle.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PieciaM



Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 247
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gadacie tu o ''komuchach'' z LiDu, to prawda jest taka, że:

1. Cała Samooobrona to tak zwani ''przegrani działacze PZPR", którzy po 1989 zrobili sobie partie - z Lepperem na czele. I jakoś Kaczorowi nie przeszkadzało zawrzeć sojusz z ''komuchami''.

2. Lista ''komunistów'' w szeregach ''patriotycznego, poza układem'' PiSu(oraz IV RP):
1. Andrzej Lepper- Wicepremier Rządu IV RP - wieloletni członek i
działacz PZPR. Skazany ponadto prawomocnymi wyrokami za przestępstwa
pospolite!
2. Andrzej Kryże - Wiceminister Sprawiedliwości IVRP- członek PZPR do
jej końca. Skazywał w stanie wojennym. Skazał między innymi Bronisława
Komorowskiego z PO za udział w manifestacji na warszawskim Placu
Zwycięstwa w rocznicę odzyskania niepodległości. W uzasadnieniu wyroku
pan Kryże napisał m.in., że `demonstracyjnie okazywali lekceważenie dla
narodu polskiego, twierdząc m.in., że nie jest on narodem wolnym i
niepodległym'. Kryże jako przewodniczący Wydziału IV Sądu Okręgowego w
Warszawie organizował też usuwanie sędziów wydających łagodne wyroki
wobec działaczy podziemnej opozycji - po objęciu przez niego
kierownictwa Wydziału, część pracujących w nim sędziów odeszła, a
orzecznictwo w stosunku do działaczy podziemnej opozycji uległo
zaostrzeniu. Ps. W tym czasie nasz strugany `bohater opozycji' Premier
Jarosław Kaczyński spokojnie pracował sobie w Ośrodku Badań Społecznych
Region Mazowsze, a jego braciszek Lech niewiele wcześniej spokojnie
obronił pracę doktorską z marksistowskiego prawa pracy obficie odwołując
się przy tym do Lenina.
3. Zbigniew Wasserman - Minister koordynator ds. służb specjalnych IV
RP. PRL-owski prokurator od lat 70-tych.W krakowskiej prokuraturze
prowadził kilka śledztw przeciwko działaczom Niezależnego Zrzeszenia
Studentów. W PRL `szuja' i `prokurator' znaczyły to samo.
4. Wojciech Jasiński- Minister Skarbu IV RP- członek PZPR w latach 1976
- 1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta,
przybudówki SB, co ciekawe, w czasie debaty sejmowej, indagowany na
okoliczność przynależności do PZPR Jasiński nie przyznał się do tego, a
w jego życiorysie zaprezentowanym posłom nie było na ten temat ani słowa.
5. Andrzej Aumiller- Minister Budownictwa IV RP- zasłużony komunista,
wieloletni członek PZPR, a następnie i Unii Pracy. Przyjmuje zapisy na 3
mln mieszkań Kaczyńskiego i gruszki na wierzbie.
6. Anna Kalata - Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek
PZPR jak i SLD.
7. Zbigniew Graczyk- Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP - przez 20
lat należał do PZPR, będąc między innymi członkiem jej Komitetu
Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej
spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in.
Sekuły i Rakowskiego.
8. Marek Grabowski - Wiceminister Zdrowia IV RP(członek PZPR i SLD)
dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w
rządach Leszka Millera i Marka Belki. Premier powołał go na stanowisko
wbrew wcześniejszym zapowiedziom polityków PiS, że w rządzie nie będzie
osób rekomendowanych na publiczne funkcje przez SLD
9. Ewa Sowińska- Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980
należała do PZPR.
10. Krzysztof Zaręba - Wiceminister Środowiska IV RP, były członek PZPR,
a w rządzie Leszka Millera główny inspektor ochrony danych osobowych.
Premier powołał go na stanowisko wbrew wcześniejszym zapowiedziom
polityków PiS, że w rządzie nie będzie osób rekomendowanych na publiczne
funkcje przez SLD.
11. Bogusław Kowalski Wiceminister Transportu IV RP. W latach 80 członek
PRON. Figuruje w materiałach służb specjalnych PRL jako tajny
współpracownik o kryptonimach `Mieczysław' i `Przemek'. Z dokumentów SB
znajdujących się w IPN wynika, że w styczniu 1988 roku Kowalski został
zarejestrowany w dzienniku rejestracyjnym jako TW `Mieczysław' pod
numerem 54803.
12. Bogdan Socha -Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP - był
do samego końca członkiem PZPR. Pracował w Komitecie ds. Młodzieży i
Kultury Fizycznej, kierowanym przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Był
organizatorem kampanii prezydenckiej Kwaśniewskiego - został wtedy
szefem słynnego autobusu `Kwach'. Po udanej kampanii Socha przez dwa
lata pracował w pałacu prezydenckim.
13. Romuald Poliński- kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej
IV RP. Przez wiele lat członek PZPR, a w rządach SLD doradcą ministrów
Kołodki i Belki. Premier powołał go na stanowisko wbrew wcześniejszym
zapowiedziom polityków PiS, że w rządzie nie będzie osób rekomendowanych
na publiczne funkcje przez SLD.
14. Maciej Łopiński - Rzecznik Prezydenta IV RP - w okresie 1975 -
grudzień 1981 należał do PZPR i pracował na nomenklaturowym stanowisku
sekretarza redakcji gdańskiego tygodnika `Czas', klasycznego pisma
partyjnego `po linii i na bazie' (szefostwo z PZPR-owskiej nomenklatury,
cenzura, wytyczne z KW itd.).
15. Krzysztof Śniegocki, Sędzia Trybunału Stanu IV RP wybrany jako
kandydat PiS i LPR. W latach 80. jako radca ministerstwa rolnictwa
aktywnie występował w sądzie pracy przeciwko wyrzuconemu z pracy za
działalność związkową działaczowi `Solidarności'.
16. Ryszard Siewierski- Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP-
członek PZPR do końca (1990). W latach 1987-1990 był zastępcą szefa
Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jeleniej Górze ds.
polityczno-wychowawczych, był klasycznym oficerem politycznym,
krzewiącym socjalizm wśród milicjantów i sprawdzającym czy nie chodzą do
kościoła lub nie mają kumpli w opozycji.
17. Karol Karski (PiS) obecnie radykalny przewodniczący komisji IV RP
ds. zmian w ustawie lustracyjnej. Aparatczyk władz centralnych
socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec
lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w
stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów
wyborach do rad narodowych. Wtedy kiedy wszyscy przyzwoici ludzie wybory
bojkotowali. Był jednym z tych ludzi którzy tworzyli ówczesny PRL i
ochoczo opluwał na uczelni solidarnościowy NZS.
18. Stanisław Kostrzewski, od 25.02.2006 skarbnik PiS - był aktywnym
członkiem PZPR do końca jej działalności. Żeby było ciekawiej - od
31.12.2005 jest wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska i nie ma tu
żadnego konfliktu interesów lub niejasności.
19. Henryk Biegalski, nominowany i odwołany z funkcji szefa Centralnego
Zarządu Służby Więziennej IV RP, od 1969 r. do końca lat 80. był
członkiem PZPR. Od marca 1982 r. należał do Komisji Bezpieczeństwa i
Ładu Publicznego KW PZPR w Gdańsku.
20. Jerzy Bahr, 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie - w latach
1976 - 1980 w randze I sekretarza pracował w Ambasadzie PRL w
Bukareszcie (sekretarz ds. prasowych). Do stanu wojennego był członkiem
PZPR. Za prezydentury Kwaśniewskiego był po Siwcu (od marca 2005) szefem
BBN i członkiem RBN.
21. Krzysztof Czabański, mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia
S.A. - były dziennikarz m.in. `Sztandaru Młodych' i `Zarzewia'. W latach
1967-1980 należał do PZPR.
22. Stanisław Podlewski, mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu
rybołówstwa w ministerstwie rolnictwa - należał do PZPR do końca jej
istnienia.
23. Marcin Wolski, 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR
- od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR.
24. Tomasz Gąska, mianowany 25.07.2006 nowym wiceprezesem Radia PiK z
nadania PiS - były PZPR-owski aparatczyk, który strzegł linii partii i
bronił stanu wojennego. Był członkiem PZPR, sekretarzem Podstawowej
Organizacji Partyjnej w tygodniku `Fakty' i zastępcą redaktora
naczelnego tej gazety od 1979 roku, przez stan wojenny, aż do upadku
komunizmu, odznaczony medalem im. Janka Krasickiego. Używając pseudonimu
Tomasz Hellen pisał m.in. peany na temat WRON, a w tekście `Jaka może
być partia' nawoływał do odrodzenia w PZPR `ducha leninowskich zasad'.
25. Jan Sulmicki, kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego,
zgłoszony 11.12.2006 przez Kaczyńskiego - były aktywista PZPR w SGPiS
(obecnie SGH), także w stanie wojennym. 14.12.2006 zrezygnował z
kandydowania z "powodów rodzinnych".
26. Maciej Giertych były członek PRON i Rady Konsultacyjnej przy gen
Jaruzelskim poparł dekret o wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizację
Solidarności. Wiosną 1989 roku brał udział w obradach "Okrągłego Stołu"
jako doradca Gen. Jaruzelskiego.

Nigdy nie został zarejestrowany jako Tajny Współpracownik, ponieważ SB
uznała, że jest wystarczająco przydatny jako współpracownik zupełnie
jawny. Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON) - organizacja
polityczna utworzona w okresie stanu wojennego przez PZPR i
podporządkowane jej stronnictwa polityczne oraz organizacje katolickie w
celu propagandowego wykazania poparcia społeczeństwa dla polityki
partii, a w szczególności wprowadzenia stanu wojennego.
27. Ryszard Bender także członek PRON i poseł na Sejm PRL. Vice-prezes
PZKS, które oficjalnie poparło wprowadzenie stanu wojennego w
1981.Obecnie senator LPR.
28. Janusz Maksymiuk z Samoobrony, negocjował z PiSem jak mówi J.
Kaczyński `najlepszą od 17 lat koalicję rządową' .W PZPR od 1975 do
końca. Umieszczony na liście krajowej PZPR w wyborach '89 obok takich
tuzów jak Kiszczak, Kania, Florian Siwicki, Rakowski. TW "Roman".
Figuruje w kartotece ogólnoinformacyjnej wydz. II BEiA UOP.
zarejestrowany pod nr 46734 dnia 15.07.83 przez Pion VI RUSW Oleśnica.
Nr archiwalny 60430/I, nr mikrofilmu 60430/1. Miejsce archiwizacji WEiA
del. UOP we Wrocławiu. Data zaprzestania kontaktów 27.09.89.
29. Stanisław Łyżwiński, wiceprzewodniczący Samoobrony. W czasach PRL
był członkiem ZSL, w III RP zaangażował się w działalność powiatowej
organizacji SLD. Świadomy i tajny współpracownik SB.
30. Bolesław Borysiuk wybrany do KRRiT za zgodą Kaczyńskich. Był
strażnikiem "jedynie słusznej linii Roberta Kwiatkowskiego", przez lata
prezesa TVP z ramienia SLD i jednego z czarnych bohaterów afery Rywina .
Do PZPR należał od 1971 r. `Bolek nie jest lubiany, silne poparcie ma
tylko wśród byłych aktywistów PZPR i SLD, szczególnie tych z frakcji
Millera'
31. Irena Okrągła, powołana 01.12.2005 przez ministra Ziobro na
stanowisko zastępcy prokuratora generalnego. W 1985 r., pełniąc funkcję
wiceszefowej Prokuratury Rejonowej w Sopocie, podjęła decyzję o
aresztowaniu Jarosława Malca, działacza opozycji, zatrzymanego przez
milicję w czasie rozlepiania plakatów nawołujących do bojkotu wyborów do
Sejmu.
32. Wiesław Jan Kurowski, członek Rady Politycznej PiS - tajny
współpracownik `Sławek', `Radosław', `Jacek'. Na stronie PiS pan
Kurowski nie figuruje na liście członków Rady, ale - co ciekawe - w
wersji angielskiej strony dalej jest jej członkiem.

3. Tu macie tych ''komuchów z LiDu":
Frasyniuk - Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy Solidarności
Olejniczak i Napieralski których w planach jeszcze nie było
Onyszkiewicz - członek Komitetu Wykonawczego NSZZ Solidarności, internowany w stanie wojennym
Lityński - doradca władz Solidarności, też internowany
Celiński - członek KOR i Solidarności
Balicki- były działacz Solidarności
Geremek i Kułakowski których nie muszę przedstawiać
_________________
"Today I settled all family business so don't tell me that you're innocent."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
szymek_dymek



Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 2079
Skąd: Racibórz

PostWysłany: Pon Paź 08, 2007 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marcin S. napisał:
Błąd. Szkoła powinna przekazywać jakieś wartości, więc system nauczania należy tak skonstruować, by uczył oceniać moralnie pewne zdarzenia. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje, czyli kształtuje moralny kręgosłup (tak powinno być przynajmniej).


Kształtowanie moralnego kręgosłupa w szkole powinno ograniczać się do wpajania poszanowania dla cudzej pracy, uczenia zasad egzystowania w grupie, utrzymywania dyscypliny, uczenia szacunku dla starszych i siebie nawzajem etc. To są wartości uniwersalne, nie mające zabarwienia ideologicznego. Natomiast przekazywanie uczniom na lekcjach historii wartości trącących ideologią - czy chodzi o komunizm, czy o patriotyzm, czy o wartości chrześcijańskie, czy o cokolwiek w tym guście - jest dla mnie "fe". Nauka historii (bo to o nią głównie chodzi) nie powinna oceniać jednoznacznie czy jakieś zdarzenie było "dobre" czy "złe", bo taki sąd nie jest nigdy obiektywny. To każdy z uczniów powinien sam udzielić sobie odpowiedzi na pytanie o zabarwienie moralne danego czynu. Nauka nie powinna polegać na podawaniu na tacy gotowych dogmatów do przyjęcia. Zgadzam się w pełni z wytłuszczonym fragmentem Twojej wypowiedzi, tylko, że pojmuję go chyba odmiennie. Dla mnie bardziej wartościowe jest przekazywanie rzetelnej wiedzy w różnych kontekstach przy oczywistym założeniu, że uczeń nie gęś, sam myśleć i wyciągać wnioski umie. Jedyne oceny na jakie powinni sobie pozwalać nauczyciele dziejów to takie, czy dane zdarzenie było "korzystne" i "dla kogo".

To powyżej to oczywiście tylko moja opinia, którą można skondensować w słowach: "Szkoła powinna raczej uczyć, aniżeli wychowywać."
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Pon Paź 08, 2007 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Historia jaką ty sobie szymku wyobrażasz byłaby okropnie nudna i pozbawiona jakiegokolwiek koloru. Nauczyciel musiałby tylko stać i gadać, niczym encyklopedia, podawać tylko co i jak. Kocham historię i lekcje historii, ale wybacz-na takiej bym zasnął i chrapał bardzo głośno.
Po drugie, zauważmy, że nauczyciele to też ludzie. Mają swoje zdanie i rzadko potrafią mówić, że "działania Hitlera w sprawach żydów" są mu obojętne. Ciekawa lekcja jest wtedy, jeżeli uczeń się ustosunkuje. Ja nie mówię, że uczeń MUSI spijać wszystko z ust nauczyciela. Jeżeli uczeń rzeczywiście myśli i ma swoje zdanie to wpadnie w konwersację z nauczycielem [jak to ze mną często bywa chociażby Wink].
Tak więc takie nauczanie jak ty to przedstawiasz, no cóż, byłoby jeszcze bardziej nudne Wink
Po drugie, nie tylko na lekcjach historii wykazuje się jakieś swoje zdania czy opinie Wink
A Szkoła ma też za zadanie wychowywać. Spędziłem w niej prawie pół życia, więc przejmuje trochę obowiązków wychowawczych od moich rodziców, czyż nie jest tak ?
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Dopracował: Piotr^ Kaczmarek