FAQFAQ
SzukajSzukaj
UżytkownicyUżytkownicy
GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj

Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna
Użytkownikami tego forum nie są wyłącznie (i w większości) członkowie Polskiego Fanklubu Queen, dlatego ogółu opinii prezentowanych na forum nie można traktować jako opinii Fanklubu, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru.
Polski Fanklub Queen

Czat.Queen.PL!
Łacina
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Łacina?
Uczę się z prawdziwą pasją (w szkole, na studiach)
12%
 12%  [ 3 ]
Uczę się z prawdziwą pasją (w domu, na kursach, dla siebie)
0%
 0%  [ 0 ]
Uczę się solidnie, bo muszę zdać - ale nie przepadam
12%
 12%  [ 3 ]
Mam łacinę w szkole, ale olewam ją
12%
 12%  [ 3 ]
Łacina? Tylko, k*** na podwórku! ;)))
62%
 62%  [ 15 ]
Wszystkich Głosów : 24

Autor Wiadomość
Gohan



Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 1151
Skąd: Gogolin

PostWysłany: Pon Gru 11, 2006 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uczyłem się łaciny w liceum i w moim przyszłym zawodzie jest to język niezwykle przydatny, czy nawet niezbędny. Co mnie fascynuje w łacinie? Myślę, że logiczność tego języka, jego jasne i przejrzyste reguły gramatyczne, czego raczej nie można powiedzieć o naszym języku (który i tak uważam za najpiękniejszy na świecie). Ale łacina do dziś stanowi punkt odniesienia dla większości języków europejskich (przede wszystkim romańskich i w nieco mniejszym stopniu germańskich).
_________________
"Bobry wesoło gryzą drewno, szczury biegają za myszami, lśnią im oczki, bo żadnej choroby już w nich nie ma. Nawet jeleń zwykle tak podatny na bakterie nie może zachorować i pełną gębą je siano, Ludzie będą rodzili zdrowych ludzi, jesteśmy już nie tylko w Europie, ale chyba nawet w kosmosie".
Wojciech Mann
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Het



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 742
Skąd: Krapkowice-Otmęt

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam na studiach ten pogański przedmiot, ależ ja go nienawidzę Confused
Już za kilka miesięcy egzamin mam z tego dziadostwa a ja nadal nic nie potrafię... mea culpa, mea culpa, mea nostra culpa Rolling Eyes

Memento Mori Surprised
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Mariusz



Dołączył: 17 Maj 2005
Posty: 2411
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Het, spokojnie!Dasz sobie radę! Ja miałem łacinę na studiach i wspominam te zajęcia bardzo mile!!! Smile Nie jest trudna, przekonasz się! Jakby co, służę pomocą!!! Wink W miarę możliwości, rzecz jasna...
_________________
There Must Be More To Life Than This
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kensington



Dołączył: 27 Sie 2004
Posty: 4263
Skąd: Modar

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z łaciną miałem bardzo delikatny kontakt na studiach (sto kilkadziesiąt sentencji, nazwy własne itd. itp.). Z kolei moja siostra miała łacinę w liceum i zna ją w większym zakresie, niż niemiecki Twisted Evil <ujma na honorze Kensingtona>
_________________

Z kobietami się nie dyskutuje. Kobiet się słucha.
Moje aukcje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tyna



Dołączył: 30 Gru 2004
Posty: 833
Skąd: krk

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mimo, iz lubie uczyc sie jezykow, moja przygoda z lacina juz sie zakonczyla - mialam ja w liceum, przez dwa lata. i juz myslalam, ze nigdy do niczego mi sie nie przyda, gdy nagle na drugim kierunku ( filologia ) powiedziano mi, ze jesli zgdodze sie przepisac ocene ze swiadectwa, nie musze chodzic na cwiczenia. ave :)
_________________
, 2006

' ... zapamtite : sloboda je pravo na IZBOR - jebati ili biti jeben '
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
vessena



Dołączył: 18 Sty 2005
Posty: 385
Skąd: z otchłani

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brr lacina. Jestem filologiem w zasadzie mowie w pary jezykach nowozytnych rozumiem z grubsza drugie tyle a laciny nie cierpie. To byl koszmar na studiach kiedy w sumie niezle znajac hiszpanski mialam zasiasc i wkuc nie-wiadomo-po-co gramatyke jezyka martwego ktory do niczego mi sie nie przydal. Do dzis rozumiem tyle co z hiszpanskiego/portugalskiego i jakos nie czuje sie z tym zle. Gramatyka lacinska jest duzo trudniejsza niz jakakolwiek romanska.Slownictwo, owszem powtarza sie ale z drugiej strony opanowanie jakiegokolwiek romanskiego daje Ci ten sam bonus do nauki i rozumienia innych. Takze glowna wartosc polegana mozliwosci szpanu, jak dla mnie.
_________________
I can fly, my friends. The show must go on.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gnietek



Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 936
Skąd: z pięknej planety zwanej Ziemią :)

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma zupełnie zdolności do uczenia się języków, ale akurat łacinę chciałbym poznać. Przyznaję, że w normalnym życiu nie przydaje się właściwie do niczego, ale ja zamierzam być historykiem starożytności, a tu bez znajomości łaciny ani rusz Laughing . Póki co idzie mi jak po grudzie.
_________________
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Het



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 742
Skąd: Krapkowice-Otmęt

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

starożytność i łacina = tylko Rzym a reszta to egipski, grecki i inne języki do dziś nieobadane do końca Razz

Łacina to przede wszystkim Średniowiecze Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Gnietek



Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 936
Skąd: z pięknej planety zwanej Ziemią :)

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Het napisał:
starożytność i łacina = tylko Rzym a reszta to egipski, grecki i inne języki do dziś nieobadane do końca Razz

Łacina to przede wszystkim Średniowiecze Wink


Tak nie za bardzo, bo w średniowieczu to już był język martwy, używany tylko przez "wykształciuchów" Laughing i raczej tylko w piśmie, a poza tym poziom łaciny był raczej kiepski. Nawet tak słabo jak ja znający ten język człowiek może stwierdzić, że łacina Grzegorza Wielkiego (jakby nie patrzeć, jednego z najbardziej uczonych ludzi swoich czasów) jest bardzo kiepska (uproszczona, pełna niezbyt szczęśliwych sformułowań, zdarzają się też błędy gramatyczne) w porównaniu z klasycznymi pisarzami; dokładnie odwrotnie jest z gościami piszącymi w okresie przełomu średniowiecza i starożytności (np. Klaudiusz Klaudian, Sydoniusz Appolinaris) - oni stosowali tyle skomplikowanych środków stylistycznych i upiększeń, że ich łacina jest zupełnie nieżyciowa, zupełnie inna od języka mówionego. Szczerze mówiąc, bez objaśnień lektora, nic z ich tekstów nie kumam. Laughing A więc taka typowa łacina, jakiej teraz się uczę, bardziej pasuje do badania tektów klasycznego Rzymu niż średniowiecza.
No a że "starożytność i łacina = tylko Rzym" to akurat prawda. Ale akurat Rzym mnie interesuje. Zresztą, gości zajmujących się starożytnością poza Grecją i Rzymem nie nazywa się historykami starożytności, tylko np. egiptologami, sinologami itd.
_________________
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Dopracował: Piotr^ Kaczmarek