FAQFAQ
SzukajSzukaj
UżytkownicyUżytkownicy
GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj

Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna
Użytkownikami tego forum nie są wyłącznie (i w większości) członkowie Polskiego Fanklubu Queen, dlatego ogółu opinii prezentowanych na forum nie można traktować jako opinii Fanklubu, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru.
Polski Fanklub Queen

Czat.Queen.PL!
Kultura i sztuka
Idź do strony 1, 2  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy lubisz sztukę i kulturę ???
tak
77%
 77%  [ 27 ]
nie
22%
 22%  [ 8 ]
Wszystkich Głosów : 35

Autor Wiadomość
mucha



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 393
Skąd: Gruda Kcyńska

PostWysłany: Sob Cze 17, 2006 6:55 pm    Temat postu: Kultura i sztuka Odpowiedz z cytatem

Lubicie może teatr albo operę lub muzykę klasyczną Question ... ja kocham. Napiszcie coś na ten temat ciekawego. Jakieś doświadczenia z tym związane, ulubione programy artystyczne, spektakle, opery i operetki. Także opinie na temat koncertów filharmonii i orkiestr mile widziane. Waśi idole związani z muzyką klasyczną, malarstwem, teatrem, operą... wiem strasznie trudny temat ale jeśli ktoś na forum taki się znajduje kto w tym kierunku się interesuje lub nawet obraca to sobie troche popisze Wink
_________________
DBK. Corporation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Werty



Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1310

PostWysłany: Sob Cze 17, 2006 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajne pytanie na ankietę. Wink
Uwielbiam muzykę klasyczną. Przede wszystkim Mozarta. Muzyk wszechczasów. Cool Bardzo lubię Rachmaninowa a szczególnie III koncert fortepianowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mucha



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 393
Skąd: Gruda Kcyńska

PostWysłany: Sob Cze 17, 2006 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja także uwielbiam Mozarta ale bardziej Bacha. A już we wtorek wybieram się właśnie do opery na Hrabinę Maricę. Już raz na tym byłem, polecam.
_________________
DBK. Corporation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mikus



Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 40
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob Cze 17, 2006 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też lubie czasem tak sobie posłuchać muzyki klasycznej Wink

Idzie Mozart i Bach Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
McBurak



Dołączył: 30 Gru 2004
Posty: 944
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Cze 17, 2006 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro sztuka to teatr, to z tego wniosek ze kultura to opera? Smile Przeredaguj nazwe tematu i pierwszy post, bo nic to nie mowi i brzmi glupio.

Do teatru ani opery nie chadzam, nie moj sposob przekazu - tak samo jak z telewizja.
_________________
i can lead the nation with a microphone
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Nie Cze 18, 2006 1:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lubię muzykę klasyczną. Soundtracki przede wszystkim. Bardzo poruszają wyobraźnię...

W kulturze i sztuce cenię sobie oryginalność. Na wycieczce w Zakopanym byliśmy na filmie Posejdon... to dobry przykład. Aż chce mi się go porównać do super szybkiego i technicznie doskonałego utworu z tekstem "I love you, baby, oh yeah". Efekty i montaż zrobione były świetnie, ale sama fabuła i... ogólnie cały film - słaby. Dlatego dobrze, jeśli wszystko jest ładnie połączone - forma i treść.

A skoro już o sztuce... samą muzykę traktuję jak sztukę. Mam zboczenie, że nie przepadam za traktowaniem muzyki jedynie jako źródło rozrywki. Ja sam potrzebuję trochę więcej... oczywiście także lubię dobre dźwięki (nie chodzi mi o poezję śpiewaną), ale zazwyczaj przy skupieniu jakie towarzyszy mi podczas słuchania, ważna jest całość.

Raczej nie chodzę do teatrów, kin - rzadko, ale gdy już jestem, to jest ciekawie i przyjemnie.
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Bizon



Dołączył: 24 Sty 2004
Posty: 13394
Skąd: Radomsko/Łódź

PostWysłany: Nie Cze 18, 2006 1:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie bede udawal, ze jestem jakims znawca w tych sprawach... ale lubie na przyklad holenderskich malarzy... swietnie operowali swiatlocieniem... w british museum sa naprawde swietne ich prace... co do muzyki powaznej, to chyba najbardziej beethoven i bach... ale znowu - znawca absolutnie nie jestem.. ot tak, czasami lubie posluchac w nieduzych ilosciach...
_________________

if you don't like oral sex, keep your mouth shut...
http://issuu.com/rockaxxess/docs/rock_axxess_15-16 - nowy numer ROCK AXXESS

you never had it so good, the yoghurt pushers are here
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Qnegunda



Dołączył: 20 Lip 2005
Posty: 2030
Skąd: Poznań/Warszawa

PostWysłany: Nie Cze 18, 2006 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak Bizon - jestem raczej laikiem i też słucham muzyki klasycznej w niewielkich ilościach. Najczęściej te utwory, które są najbardziej znane i już wryły się w kanon muzyki. Nie przepadam za Bachem i Chopinem, ale lubię posłuchać Beethovena, Mozarta czy Mnioniu...tfu!...Moniuszki. Opery słyszałam jedynie kilka razy i to z płyty Wink - kilka niemieckich i jedną włoską, Verdiego. Jeśli chodzi o malarstwo - uwielbiam malarstwo Jacka Malczewskiego! Lubię także kreskę Schulza i plakaty Muchy.
_________________
W avatarze jest lemur, gdyby kto nie wiedział. W domu wygląda tak samo.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Gość






PostWysłany: Nie Cze 18, 2006 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

-- USUNIETO --
Powrót do góry
Fenderek



Dołączył: 14 Lis 2003
Posty: 13423

PostWysłany: Pon Cze 19, 2006 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opera, operetka i balet mnie nudza niemilosiernie. Teatr kocham, tak wspolczesny jak i klasyke (uwielbiam zwlaszcza Ibsena). Musicali nienawidze (sa wyjatki).
Uwielbiam malarstwo i fotografie- zreszta w ostatniej pracy mialem z tym duzo do czynienia. Zwlaszcza fotografia wyjatkowo mnie zafascynowala.
Inne- ni mnie ziebia ni mnie parza. Jak mi sie cos spodoba to sie spodoba, jak nie to nie... Nie cierpiue za to sztuki ultra wspolczesnej i shoc artu. Badziewie do kwadratu... Tutaj np jest taka artystka Tracy Emin- np jednym z jej dziel jest... niezaslane, brudne lozko z butelkami wodki dookola i takie tam klimaty... Pretensjonalne do bolu... Tego w sztuce nie lubie najbardziej- pretensjonalnosci...
Aha- jestem wielkim fanem Dalego. Tez niby pretensjonalne, ale... ma to COS! Od zawsze tez uwielbialem Beksinskiego i Muncha (tak to sie pisze?)
No i jeszcze muzyka klasyczna. Nie ma nic piekniejszego niz jakis koncert kameralny, choc i w filharmonii potrafi byc rewelacyjnie (zalezy co graja). Lubie Czajkowskiego (generalnie uwielbiam rosyjskich kompozytorow), Mozarta, Bacha, Wagnera, Straussa, Bizeta, Gershwina, Haydna... Oj jest tego troche...
_________________


Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter- don't mind.

A teraz, drogie dzieci ... pocałujcie misia w dupę
http://fenderek.blogspot.co.uk/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rafal



Dołączył: 30 Gru 2005
Posty: 556

PostWysłany: Pon Cze 19, 2006 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie zabarzo sie na tym nie znam. aczkolwiek doceniam i szanuje sztuke( w kazdej dziedzinie) .
lubie czasem posluchac muzyki klasycznej choc w wiekszosci przypadku nie wiem kto byl kompozytorem aktualnie sluchanego utworu Very Happy ,ale to nieprzeszkadza mi to w czerpaniu z tej muzyki duzej przyjemnosci .podobnie jest z teatrem i malarstwem lub fotografia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anka



Dołączył: 23 Mar 2005
Posty: 211
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Cze 19, 2006 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzenie do teatru to może nie dla mnie ale muzyka klasyczna tak. Na koncerty do Filharmonii lubię chodzić. Ta cała orkiestra, muzyka i atmosfera potrafi zrobić wrażenie. Najbardziej lubię Bacha, Mozarta i Tu Es Petrus Piotra Rubika i Zbyszka Książka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnieszka



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 161
Skąd: Chorzów

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2007 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam teatr !!!! To miejsce gdzie czuje sie najlepiej (żywo reagująca publiczność ,aktorzy i nieprzewidywalnośc ) Polecam wszystkim musicale -to forma teartalna ,która najbardziej mi odpowiada! spiewałam kiedyś w teatrze i wspominam to jako jeden z najlepszych momentów mojego życia! Atmosfera teatralnych kulis jest wręcz niewiarygodna i jedyna w swoim rodzaju !



Jesli chodzi o malarstwo swego czasu interesowałam sie Impresjomnizmem , starałam sie też troche malować ,ale efekty były marne:p
Opera ,balet troche mnie nudzą !
_________________
It's A Kind Of Magic ...................


Życie jest piekne gdy żyć sie umie,lecz nie każdy sens życia rozumie......
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
Mariusz



Dołączył: 17 Maj 2005
Posty: 2411
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 10:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej druga opcja...
_________________
There Must Be More To Life Than This
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mary



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 102
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo lubię kulturę i sztukę. Smile
Kocham operę (moja ulubiona to ,,Czarodziejski Flet"" Mozarta) i wogóle lubię czasem posłuchać muzyki klasycznej.
Podoba mi się jeszcze balet. Śliczne jest ,,Jezioro Łabędzie" Czajkowskiego.
Lubię kino i teatr. W teatrze niesamowite jest to, że widzi się aktora na żywo i można odczuć emocje grających na scenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od siebie dodam (gdyż juz pisałem w tym temacie), że coraz bardziej fascynuje mnie muzyka klasyczna. Zamierzam kupić kilka płyt. A wszystko to pod wpływem przecudownego Fur Elise Beethovena i koleżanki z klasy (fortepianistki, która niedawno dostała wyróżnienie na ogólnopolskiej olimpiadzie muzycznej), której 20-minutowy koncert na naszej lekcji WoK-u po prostu absolutnie powalił mnie na kolana i zmotywował do pracy nad swoimi umiejętnościami w grze na klawiszach.

Fakt pozostaje dla mnie faktem, iż kompozycyjnie i strukturalnie, muzyka klasyczna góruje nad innymi gatunkami tej pięknej dziedziny sztuki.
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Mary



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 102
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kiedyś to wogóle słuchałam głównie muzyki klasycznej. Mam niezłą kolekcję płyt. Smile
Moim ulubionym kompozytorem jest W.A. Mozart. Wogóle zaczęłam bardzo interesować się jego muzyką po obejrzeniu ,,Amadeusza" Formana. Świetny film!
Uwielbiam Requiem Mozarta! To jest genialna muzyka! Moje ulubione to Confutatis i La Crimosa. Mogłabym tego słuchać w nieskończoność. Smile
Mozart jak to pisał to już umierał... Sad
I jeszcze pod koniec życia Mozart napisał ,,Czarodziejski Flet" - moją ulubioną operę. Najpiękniejsza jest aria Królowej Nocy. Cudowne!!!
Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mattey



Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1417
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co sądzicie o tzw. sztuce nowoczesnej? Czy np. jak słoń zrobi kupę i jakis artysta połozy ją na saniach eskimosa w muzeum, to czy też jest sztuka? Oczywiście przykład trochę głupawy, ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi Very Happy
W którym miejscu kończy się sztuka, a zaczyna... no właśnie... jak to nazwać?
_________________
Pierwszy Mattey Forum
Pierwszy vice Pisarz Forum 2007!

wg Fenderka: Pierwszy Humorysta Forum 2009!

wg NARa: Drugi Fenderek!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Mary



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 102
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 2:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też się czasem zastanawiam o co chodzi w sztuce nowoczesnej! Very Happy
Niektóre dzieła (głównie obrazy) podobają mi się bardzo, ponieważ są takie dziwne i niesamowite.
Ale czasem te dzieła są ZBYT DZIWNE np. tak jak opisał to Mattey. Wtedy dla mnie są one śmieszne. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś robi się naprawdę dziwaczne rzeczy, aby zaistnieć... Jest na przykład taki utwór "Cisza", trwa 4:33... Utwór na fortepian, który polega na tym, że kompozytor siada przed fortepianem, czeka 4 minuty u 33 sekundy, po czym schodzi nie grając ani jednego dźwięku...

Albo fortepianista musiał po koncercie nasikać do fortepianu... Serio.
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Grandville



Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 374

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Misiu napisał:
Dziś robi się naprawdę dziwaczne rzeczy, aby zaistnieć... Jest na przykład taki utwór "Cisza", trwa 4:33... Utwór na fortepian, który polega na tym, że kompozytor siada przed fortepianem, czeka 4 minuty u 33 sekundy, po czym schodzi nie grając ani jednego dźwięku...

Albo fortepianista musiał po koncercie nasikać do fortepianu... Serio.

Mała uwaga, Michale. Tytuł tego utworu Johna Cage'a to właśnie 4'33''. To kompozycja z 1952 r. Smile
_________________
Pisanie może być dla kogoś formą, w której najlepiej się czuje, ale to jeszcze nie powód, żeby pisać.
Sławomir Mrożek

idzie
James Cogito
przez świat
zataczając się lekko


Ostatnio zmieniony przez Grandville dnia Nie Kwi 29, 2007 5:01 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, koleżanka, która mi o tym opowiadała, mówiła o "współczesnej muzyce klasycznej", wymieniając przy tym także Karola Szymanowskiego, który zmarł przecież w 1937 roku...

Podejrzewam, że "Cisza" może być poniekąd tytułem umownym. Coś jak 'Yeah' czy 'Track 13.' na Made In Heaven. Tak czy siak - wiadomo, co miałem na myśli. Dzięki za poprawki, dobrze znać takie ciekawostki. Wink
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Mary



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 102
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie kiedyś na muzyce omawialiśmy ,,Tren ofiarom Hiroszimy".
I z koleżanką zrobiłyśmy taką partyturę kolejnego dziwnego utworu.
Tytuł brzmiał: ,,Nadejście Śmierci". Laughing Laughing Laughing
Użyłyśmy klucze do drzwi, stukałyśmy w gitarę, grałyśmy cały czas te same dźwięki na saksofonie, stukałyśmy w szklankę, darłyśmy kartki i ogólnie robiłyśmy dużo różnych dziwnych rzeczy. Smile
Objaśniłyśmy potem panu od muzyki, że np. podarcie kartki oznaczało oddzielenie ciał od duszy a stukot w gitarę to było pukanie Śmierci.
Dostałyśmy szóstki!!! Very Happy
Ale my w pewnym sensie utworzyłyśmy muzykę. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mary napisał:
U mnie kiedyś na muzyce omawialiśmy ,,Tren ofiarom Hiroszimy".
I z koleżanką zrobiłyśmy taką partyturę kolejnego dziwnego utworu.
Tytuł brzmiał: ,,Nadejście Śmierci". Laughing Laughing Laughing
Użyłyśmy klucze do drzwi, stukałyśmy w gitarę, grałyśmy cały czas te same dźwięki na saksofonie, stukałyśmy w szklankę, darłyśmy kartki i ogólnie robiłyśmy dużo różnych dziwnych rzeczy. Smile
Objaśniłyśmy potem panu od muzyki, że np. podarcie kartki oznaczało oddzielenie ciał od duszy a stukot w gitarę to było pukanie Śmierci.
Dostałyśmy szóstki!!! Very Happy
Ale my w pewnym sensie utworzyłyśmy muzykę. Smile


Uhm.
Floydzi robili takie dziwne eksperymenty.
Chociażby: Several Spieces of Small Fury Animals Gathered Together in a Cave And Grooving With a Pict. Utwór z nagranymi odgłosami zwierząt. Na końcu Roger Waters gada coś w języku pigmejów bodaj.

Czy do tego tematu, wchodzi też poezja i fotografia ? W końcu to też sztuka.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mary



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 102
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy do tego tematu, wchodzi też poezja i fotografia ? W końcu to też sztuka.

Mam nadzieję, że tak, bo ja też bardzo lubię fotografować. Smile
Dla mnie fotografia to też sztuka. Niektórzy profesjonaliści robią naprawdę cudowne zdjęcia. Podobają mi się te, które przedstawiają różne narody i kultury. Ja na razie fotografuję głównie przyrodę. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fenderek



Dołączył: 14 Lis 2003
Posty: 13423

PostWysłany: Sob Lis 29, 2008 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli wchodzi poezja... Osdtatnio zaczytuje sie w poetach piszących o Tatrach- było ich kilku... Tak pięknie potrafili uchwycić to co i ja czasami czuję...
_________________


Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter- don't mind.

A teraz, drogie dzieci ... pocałujcie misia w dupę
http://fenderek.blogspot.co.uk/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Sob Lis 29, 2008 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przerwa-Tetmajer? Smile

Lubię poezję, ale jestem wybiórczy. Taki Leśmian napisał wspaniały tekst Dziewczyna, żeby napisać również nudnego Pana Błyszczyńskiego.

Dla mnie osobiście, w poezji chyba najbardziej liczą się jednak emocje. Różne były koncepcje (tu awangarda krakowska, tu wczesna twórczość Skamandrytów), ale najbardziej trafiają do mnie teksty romantyczne (Mickiewicza naprawdę uwielbiam), dekadenckie, ale i czasem - te najbardziej ekspresyjne (jak u Kasprowicza). Ciekawe są też teksty wojenne (Różewicz, Baczyński), ale bardziej jako źródło historyczne, uświadomienie sobie pewnych faktów, niż inspiracja.

Czy poezja powinna być moralistyczna? Na pewno, ale nie do przesady - myślę, że życiowe prawdy czy wartości łatwiej i bardziej szczegółowo można ukazać w prozie. Ważne, by poezja była też czymś innym niż samą nauką, przynajmniej moim zdaniem.

Ulubiony utwór? Nie mam wątpliwości - Deszcz jesienny Staffa. Ta instrumentacja głoskowa, te oniryzmy, ten nastrój! Ten tekst to taki Pluvius Aestivus Pain Of Salvation, tylko w poezji. Naprawdę wspaniała rzecz.
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Fenderek



Dołączył: 14 Lis 2003
Posty: 13423

PostWysłany: Sob Lis 29, 2008 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Misiu napisał:
Przerwa-Tetmajer? Smile

Też Smile
On, Asnyk, Nowicki Smile
Zna ktoś coś jeszcze?
_________________


Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter- don't mind.

A teraz, drogie dzieci ... pocałujcie misia w dupę
http://fenderek.blogspot.co.uk/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Misiu



Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 3580
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Sob Lis 29, 2008 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jan Kasprowicz (ale nie zawsze), ale generalnie to wypadły mi te nazwiska z głowy, bo znałem ich jeszcze kilka. Wink
_________________
Whatever happened to playing a hunch? The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced.

Moje zdjęcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Werty



Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1310

PostWysłany: Sob Lis 29, 2008 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Zakopanem i Tatrami kojarzę Przerwę-Tetmajera i Stanisława Witkiewicza (ojciec Witkacego) który był twórcą stylu zakopiańskiego (niezwykle charakterystyczny dla tamtych rejonów)...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Dopracował: Piotr^ Kaczmarek