FAQFAQ
SzukajSzukaj
UżytkownicyUżytkownicy
GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj

Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna
Użytkownikami tego forum nie są wyłącznie (i w większości) członkowie Polskiego Fanklubu Queen, dlatego ogółu opinii prezentowanych na forum nie można traktować jako opinii Fanklubu, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru.
Polski Fanklub Queen

Czat.Queen.PL!
Jazz
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> Another World
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

jazz
kreeeeeeeeeeeeeeeci mnie
24%
 24%  [ 9 ]
lubię to!
40%
 40%  [ 15 ]
ujdzie
16%
 16%  [ 6 ]
phi...
5%
 5%  [ 2 ]
dziwne to to @_o
8%
 8%  [ 3 ]
jestem głupi i nie mam zdania...
5%
 5%  [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 37

Autor Wiadomość
KrzysiekP



Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 2115
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Colosseum - to nie jest na pewno 100% jazz, właściwie ciężko to sklasyfikować, ale nadawali kształt jazz-rockowi na pewno. To taki jazz-rockowy Camel, muzyka przystępna jak na swój gatunek, ale dalej na poziomie. Zappa też próbował różnych stylów, ale miał epizod z jazz rockiem (Hot Hats, Grand Wazoo, Waka/Jawaka). Co do Jaco - szkoda, że tak skończył. Znasz jego solowe nagrania?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vimes



Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 136
Skąd: królewskie krakowy

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kubolski napisał:
Zappy (...) raczej bym do jazzu nie zaliczał


do stricte jazzowych artystów to nie, ale kilka wybitnych płyt jazz-rockowych to on wydał...
_________________
"Cokolwiek, kiedykolwiek, gdziekolwiek, bez żadnego uzasadnienia" - Zappa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kubolski



Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 1270
Skąd: Stare Polesie

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KrzysiekP napisał:
Co do Jaco - szkoda, że tak skończył. Znasz jego solowe nagrania?



Te płytki mam Smile To bodajże wszystkie jego oficjalne albumy wydane przed jego śmiercią. Potem była już tylko masa bootlegów i garstka oryginalnych kompilacji. Bootlegów nie zbieram ze względu na horrendalne ceny (a nie chcę kupować kota w worku). Do składaków na razie też się nie przymierzam, bo w sumie jego płyty studyjne mam Smile

Mam też biografię Jaco autorstwa Billa Milkowskiego "Jaco: The Extraordinary and Tragic Life of Jaco Pastorius". Dobra rzecz, aczkolwiek zbyt mocno kładąca nacisk na prywatne problemy muzyka aniżeli na jego dokonania (zwłaszcza w rozdziałach opisujących jego działalność po odejściu z Weather Report). Kocham gościa. Jego muzyka i styl poniekąd wpłynęły też na mnie jako gitarzystę. Jaco był niesamowitym muzykiem. Ogromna szkoda, że kompletnie się w życiu pogubił.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kater



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 6820
Skąd: Góry Samotne

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, zapytam tutaj. Zna ktoś jakichś fajnych wykonawców jazzowych, zajmujących się interpretowaniem rockowych klasyków? Na pewno są, ale nie wiem gdzie ich szukać. Poza absolutnie rewelacyjnym Crimson Jazz Trio, znam tylko Elizę Lumley, która nagrała mocno nudną płytę z coverami Radiohead, a ostatnio poznałem to:

http://www.youtube.com/watch?v=ijLBYIKUR7I

i wróciło mi zainteresowanie tą bajką. Najbardziej by mnie uradowały covery Led Zeppelin, Pink Floyd i Radiohead.

Smile

PS. Ostatnio słyszałem Time w wersji reggae. Sad
_________________

PORTFOLIO / 1 DZIEŃ 1 PŁYTA / QW OKŁADKI / KOPS / ZUPA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
NAR



Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 5778
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kater napisał:

http://www.youtube.com/watch?v=ijLBYIKUR7I

Shocked
łooooo. świetne to to. Very Happy
_________________
oł je oł je oł je.

Powyższy post NIE jest oficjalną opinią Polskiego Fanklubu Queen, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru. Za obrazę uczuć religijnych i wszelkich innych proszę karać banem (na fejsie i innych portalach) jedynie owego użytkownika.


LOST: THE END - smutno mi
<smutno mu>
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sllv



Dołączył: 27 Lip 2008
Posty: 205
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwielbiam granie big bandowe, mega sekcje dęte i energię w muzyce. Energia, o tak - bez niej ani rusz, nie lubię słuchać smętnych utworów, które wiją się i wiją i nijak w tym radości nie ma. Jazz uwielbiam w swojej nieregularności i w tym, że to wymagający gatunek.
I skrycie marzę o wylądowaniu na jazzie za kilka lat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hirszu



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 484
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 10, 2010 2:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Kater - koniecznie sprawdź Ryszarda Sera Very Happy

przykłady:
http://www.youtube.com/watch?v=V4hSUDCWKDc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=AWnLyTxSQiY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=JBfEtnHE6MU
http://www.youtube.com/watch?v=Mr7EBuz-2xI&feature=related
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
NAR



Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 5778
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 10, 2010 2:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

facet z Creep ftw!
_________________
oł je oł je oł je.

Powyższy post NIE jest oficjalną opinią Polskiego Fanklubu Queen, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru. Za obrazę uczuć religijnych i wszelkich innych proszę karać banem (na fejsie i innych portalach) jedynie owego użytkownika.


LOST: THE END - smutno mi
<smutno mu>
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Atrus



Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 1752

PostWysłany: Nie Paź 10, 2010 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogarnij to, kosmos. W dodatku byłem na tym koncercie [/lans]
http://www.youtube.com/watch?v=_3mStNkcbsQ
http://www.youtube.com/watch?v=vDG0UGn9TDs&feature=related

Gil Evans nagrał całą płytę z coverami Hendrixa, też jest mocna:
http://www.youtube.com/watch?v=C4o919aXj60
_________________


With my last breath I curse Zoidberg.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kater



Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 6820
Skąd: Góry Samotne

PostWysłany: Nie Paź 10, 2010 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, Możdżera to w ogóle miałem ogarnąć. A jak niedawno byliśmy na koncercie na starówce, to też jazzowe trio grało Nirvanę. Ale już nie pamiętam co to było, w dodatku nie rozpoznałem, musiała mnie dziewczyna katera uświadomić.

Sera znałem z Chops Suey, teraz mnie rozwaliło Peaople=Shit całkiem. Muszę pokazać ytronowi, bo jest fanem Slipknota.
_________________

PORTFOLIO / 1 DZIEŃ 1 PŁYTA / QW OKŁADKI / KOPS / ZUPA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
AveQueen



Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 523
Skąd: xtr

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niby trochę odkopuje ale dla wyższych celów.
Jazzu zacząłem słuchać na poważnie kilka miesięcy temu. Nie ukrywam że trochę zaciekawiony byłem tym co pisali beatnicy.
Teraz słucham praktycznie tylko jazzu. Najbardziej trafia do mnie bebop. Parker, Gillespie - mniaam.
dla przykładu: http://www.youtube.com/watch?v=ukL3TDV6XRg
Bardzo lubię yass - tu na polskiej ( i nie tylko ) scenie gigantem jest Pink Frued. Dawałem w przyklejonym niedawno ale dam jeszcze raz:
http://www.youtube.com/watch?v=5NPiOjFVQRc
pozdrawiam noworocznie Very Happy
_________________
WWW.MEALKISDIANA.BLOOG.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Kubolski



Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 1270
Skąd: Stare Polesie

PostWysłany: Wto Sty 04, 2011 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobno bebop wymyślili czarni, żeby grać muzykę, której biali nie byliby w stanie ogarnąć Laughing Tak przynajmniej twierdzi Miles Davis w swojej autobiografii. Swoją drogą, mam tę książkę w przezajebistym polskim przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Polecam!

Natomiast w temacie okołojazzowych rzeczy polskich - polecam formację Jazzpospolita: http://www.youtube.com/watch?v=5HJo0Ns7bLE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fairy King



Dołączył: 21 Maj 2005
Posty: 359
Skąd: Lublin/Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam fusion, obok moich dwóch najulubieńszych zespołów, czyli Queen i Pink Floyd, fusion to moja ulubiona muzyka.

Przede wszystkim ubóstwiam genialnego Guthriego Govana i jego rewelacyjną płytę Erotic Cakes, którą można do tego nurtu zaliczyć.

Poza tym, świetny jest Dave Weckl,szczególnie mocna jest jego płyta Rythm of Soul, Mike Stern - Between the Lines...
No i wielce zacny album Johna Petrucciego, mianowicie Suspended Animation też podchodzi pod fusion.

Trudno nie wspomnieć znakomitego zespołu Niacin Smile

Z polskich wykonawców najbliższy jest mi Marek Raduli, fantastyczny gitarzysta, gra wspaniałą muzykę z zespołem The Colors, w którym na basie gra Krzysztof Ścierański! http://www.raduli.info/marek_raduli_aktualnosci.htm

W ogóle to jestem w trakcie poszukiwań w tymże gatunku muzyki. Wybitnie trafia do mnie gitarowy jazz-rock, jazz-blues, funk-rock, być może dlatego, że jestem zapalonym miłośnikiem porządnego gitarowego grania i sam jestem gitarzystą amatorem, chociaż kulawym Razz
Mało co w muzyce kręci mnie tak, jak wirtuozerskie, pełne feelingu i pasji rzeźbienie na gitarze.
_________________


I'm in love with my cars: Very Happy
- BMW E60 530d 218 KM, rocznik 2003 - stan idealny - do dbania i podróżowania w trasach
- BMW E36 328i 193 KM, rocznik 1995 - do katowania, kjsów, driftu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ziutek98



Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 3947
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fairy King napisał:
Z polskich wykonawców najbliższy jest mi Marek Raduli, fantastyczny gitarzysta, gra wspaniałą muzykę z zespołem The Colors, w którym na basie gra Krzysztof Ścierański! http://www.raduli.info/marek_raduli_aktualnosci.html

Heh, byłem o włos od grania z synem Ścierańskiego w zespole - młody jest bębniarzem Wink To i z miejsca zapraszam autoreklamatycznie do Progresji, gdzie 21 stycznia gra m.in. mój macierzysty Prowler, jak i Overload, kapela, której basistą przez moment miałem byc, a gdzie aktualnie młody Ściera na bębnach pogrywa Smile
_________________
PRÖWLER - kapela rockowa, ja na basie. Info o koncertach na kanale pod linkiem Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Kubolski



Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 1270
Skąd: Stare Polesie

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fairy King napisał:
Uwielbiam fusion, obok moich dwóch najulubieńszych zespołów, czyli Queen i Pink Floyd, fusion to moja ulubiona muzyka.

No proszę Smile

Fusion to termin dość szeroko pojęty i dzisiaj znaczy już chyba coś innego niż na samym początku, czyli w pierwszej połowie lat 70. No bo do nurtu "fusion" zaliczano przecież tak różne rzeczy, jak płytę "Bitches Brew" Milesa Davisa, albumy Weather Report i Mahavishnu Orchestra, dokonania Jeffa Becka z połowy lat 70. - czyli rzeczy zupełnie różne! - a z czasem zaczęto tego terminu używać na określenie wirtuozerskiego rocka, który z jazzem ma raczej niewiele wspólnego (ciężko mi znaleźć stricte jazzowe wpływy w muzyce gitarowych wymiataczy). Jest to po prostu wygodna szufladka dla nieco mniej oczywistego gitarowo-rockowego grania.

Z tego, co napisałeś, to ja na pierwszy ogień poleciłbym Ci klasyków gatunku, a więc - w mojej ocenie - pierwszego gitarowego "wymiatacza", Johna McLaughlina. Już pod koniec lat 60. John czarował razem z zespołem Tony Williams Lifetime:



Ta płyta z 1969 roku to początki początków Wink jazz-rockowego grania. McLaughlinowi nie odpowiadało jednak jedynie asystowanie genialnemu perkusiście i postanowił założyć własny zespół. Sam, zainspirowany filozofią Wschodu, przybrał przydomek Mahavishnu i założył swój epicki skład, Mahavishnu Orchestra. W oryginalnym składzie znalazł się m.in. klawiszowiec Jan Hammer (który asystował później Jeffowi Beckowi) i perkusista Billy Cobham, który miał jeszcze pokazać światu swój kompozytorski kunszt na swoich autorskich płytach.
W tym pierwszym (najlepszym) składzie Orkiestra McLaughlina wydała zaledwie 2 płyty studyjne - ale za to jakie!



Pierwsza (1971) bardzo głośna, spontaniczna, pełna ognia. Wystarczy posłuchać otwierającego płytę nagrania "Meeting of the Spirits" - jakież to musiało robić wtedy wrażenie! Ani to jazz, ani rock - czyli fusion właśnie Wink Druga płyta (1973) jest już bardziej "ujarzmiona", więcej w nich zróżnicowanych kompozycji - w przeciwieństwie do debiutu, na którym dominowały utwory w szybkich tempach.
Gdzieś w 1973 roku MO weszła do studia po raz trzeci, by zarejestrować nowy materiał. Prace nad nim jednak porzucono, bo w międzyczasie panowie Hammer i Cobham poróżnili się z liderem i odeszli z zespołu, w ślad za nimi zespół opuścili również basista Rick Laird i skrzypek Jerry Goodman (który nawiązał współpracę z zespołem fusion Dixie Dregs prowadzonym przez Steve'a Morse'a - polecam się zapoznać). Materiał z sesji zaległ więc w studyjnym magazynie. Odkopano go dopiero w latach 90. i w 1999 roku wydano jako "Lost Trident Sessions" - jest to więc oficjalnie trzeci studyjny album oryginalnego składu Mahavishnu Orchestra:



Billy Cobham po odejściu z MO długo nie próżnował. Polecam pierwsze dwie jego solowe płyty, "Spectrum" (1973) i "Crosswinds" (1974) - tutaj króluje rasowy jazz-rock z mocnym zabarwieniem funkowym:



Jan Hammer, jak już wspomniałem, wspomógł Jeffa Becka na jego solowych płytach "Blow By Blow" (1975) i "Wired" (1976):



Beck to klasa sama w sobie. W niepodrabialny sposób ożenił swój charakterystyczny, śpiewny styl gry z dynamiczną mieszanką rocka, jazzu, funku i bluesa.

W 1976 roku objawił się światu jeszcze jeden gitarowy talent, wirtuoz Al Di Meola. Jego twórczość to również muzyka bardzo dynamiczna, łącząca w sobie energię rocka, elementy flamenco oraz niespotykaną jeszcze w zasadzie wówczas szybkość i precyzję grania. Polecam pierwsze dwie płyty: "Land of the Midnight Sun" (1976) oraz "Elegant Gypsy" (1977):



To by było tyle ode mnie tytułem wstępu do fusion Wink Mógłbym jeszcze wspomnieć o znakomitych funk-jazzowych płytach Herbie'ego Hancocka z tamtego okresu czy o dokonaniach Weather Report i solowych płytach Jaco Pastoriusa, ale ograniczyłem się do tych najbardziej gitarowych albumów. W sumie już może nie słucham fusion aż tyle, ale z przyjemnością zawsze do tematu wracam Smile

Oczywiście rzeczy typu Niacin czy twórczość pana Radulego również oględnie znam, ale to już zdecydowanie bardziej współczesne granie. Płyty wspomniane przeze mnie powyżej stworzyły podwaliny pod ten nowy gatunek muzyczny. Pozdro Wink


P.S.: Zapomniałem wspomnieć o zespole Brand X z perkusistą Philem Collinsem, który naprawdę wówczas wymiatał! Tutaj utwór otwierający płytę "Unorthodox Behaviour" (1976): http://www.youtube.com/watch?v=jYARTUTCmqo



Ostatnio zmieniony przez Kubolski dnia Sro Sty 05, 2011 6:53 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzysiekP



Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 2115
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie debiut Mahavishnu jest cięższy od niektórych dokonań Deep Purple czy nawet Black Sabbath. Genialny zespół, genialne albumy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kubolski



Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 1270
Skąd: Stare Polesie

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy cięższy, to nie wiem, natomiast rzeczywiście wtedy jeszcze tak się nie grało i McLaughlin z tą agresywną, szybką muzyką naprawdę przetarł ogromny, nieznany wówczas szlak innym poszukującym muzykom. Takie "Meeting of the Spirits" to faktycznie ciężar i moc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LepP



Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 699
Skąd: trójmiasto

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę z opóźnieniem ale potwierdzam, autobiografia Milesa jest fantastyczna. Koniecznie w nowym tłumaczeniu. Kolega zna oba i poprzednie jest podobno słabiutkie.
_________________
LepP
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fairy King



Dołączył: 21 Maj 2005
Posty: 359
Skąd: Lublin/Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 06, 2011 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Kubolski za polecone pozycje, w miarę możliwości (przede wszystkim czasowych) zapoznam się z tym co poleciłeś Smile

A płytę Blow by Blow Jeffa Becka znam i bardzo sobie cenię Smile

Ziutek98 napisał:
Heh, byłem o włos od grania z synem Ścierańskiego w zespole - młody jest bębniarzem Wink To i z miejsca zapraszam autoreklamatycznie do Progresji, gdzie 21 stycznia gra m.in. mój macierzysty Prowler, jak i Overload, kapela, której basistą przez moment miałem byc, a gdzie aktualnie młody Ściera na bębnach pogrywa Smile


To zazdroszczę Smile Chętnie się kiedyś wybiorę na koncert Twojej grupy jak również tej młodego Ścierańskiego Smile Ale nie wiem jeszcze czy 21 stycznia będę mieć czas, sesja się zbliża Rolling Eyes

Sam bym chętnie pograł w jakimś zespole w końcu...
_________________


I'm in love with my cars: Very Happy
- BMW E60 530d 218 KM, rocznik 2003 - stan idealny - do dbania i podróżowania w trasach
- BMW E36 328i 193 KM, rocznik 1995 - do katowania, kjsów, driftu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> Another World Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Dopracował: Piotr^ Kaczmarek