FAQFAQ
SzukajSzukaj
UżytkownicyUżytkownicy
GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj

Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna
Użytkownikami tego forum nie są wyłącznie (i w większości) członkowie Polskiego Fanklubu Queen, dlatego ogółu opinii prezentowanych na forum nie można traktować jako opinii Fanklubu, w tym jego Zarządu i innych organów nadzoru.
Polski Fanklub Queen

Czat.Queen.PL!
Nietzsche - czyli ludzki zwierzęcyzm
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Nietzsche ?
Ja, gut "Gott ist tot!"
35%
 35%  [ 6 ]
Nein, Nietzsche kaput
41%
 41%  [ 7 ]
Wurst mit brat Kartoffel
23%
 23%  [ 4 ]
Wszystkich Głosów : 17

Autor Wiadomość
Jim_Morrison



Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 36

PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie niedawno wróciłem z biblioteki i przyniosłem z niej dwie książki: jedna to "Lot Nad kukułczym Gniazdem" (po raz enty), a druga to właśnie Fryderyk Nietzsche "Tak rzecze zaratustra". Mimo, że nie jestem i nigdy nie byłem zwolennikiem, a tym bardziej wyznawcą jego filozofii ponieważ reprezentuję filozofię tomistyczną (zetknąłem się jednak po części z jego filozofią na wykładach z etyki i filozofii) to jednak wypożyczyłem ją z czystej ciekawości, bo interesuje mnie ogólna filozofia, a nigdy żadnej jego książki nie przeczytałem. Tak wiele dużo tutaj się mówi o tym filozofię, tak więc postanowiłem pogłębić swą wiedzę na temat filozofii Nietzschego, niekoniecznie zgadzając się z takim tokiem myślenia, a wiem na ogół, że ów filozof był przeciwny poglądom reprezentowanym np przeze mnie.
_________________
... when the music's over, turn out the light ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak wiele dużo tutaj się mówi o tym filozofię, tak więc postanowiłem pogłębić swą wiedzę na temat filozofii Nietzschego, niekoniecznie zgadzając się z takim tokiem myślenia, a wiem na ogół, że ów filozof był przeciwny poglądom reprezentowanym np przeze mnie.


Był antyklerykałem i anty chrześcijański.

A jeżeli znów masz gadać takie pierdoły jak na forum PF to sobie oszczędź.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Just_A_Poor_Girl15



Dołączył: 01 Paź 2005
Posty: 657

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jim_Morrison napisał:
Just_A_Poor_Girl15 napisał:
dystans to jedno; poza tym trza wyzbyc się wszystkich sentymentów i nie ufac bezgranicznie czyjemuś autorytetowi [ to tak w skrocie ].


Ech, ten Nietzsche! Apropos czytam "Tako rzecze Zaratustra".
Fajne te historyjki Nietzsche pisał o jakimś tam bogu Zaratustrze Very Happy
Nie obraź się, to nie jest drwina to co ja w tej chwili piszę, ale ja to po prostu czytam z ciekawości, żeby mieć wiedzę na gruncie filozofii nowożytnej (zwłaszcza teraz kiedy mnie w maju czeka egzamin), a nie że ja jestem jego wyznawcą, bo ... sorry, ale uważam go za .... no, sorry, lekkiego psychopatę.

// offtop


1. TUTAJ jest temat o Nietzschem.
2. Czy kazdy moj post musi byc od razu kojarzony z Friedrichem N. ? Laughing
3. Wyznawcą to mozna byc co najwyzej jego filozofii, a nie jego samego.
4. Nie jestes sam ze swoim zdaniem o rzekomej chorobie psychicznej Nietzschego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szymek_dymek



Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 2079
Skąd: Racibórz

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JAPG15 napisał:
2. Czy kazdy moj post musi byc od razu kojarzony z Friedrichem N. ? Laughing


Nie martw się, ja tam każdy Twój post kojarzę z Freudem Laughing
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Just_A_Poor_Girl15



Dołączył: 01 Paź 2005
Posty: 657

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Freud by się przytrzepil Twisted Evil .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
4. Nie jestes sam ze swoim zdaniem o rzekomej chorobie psychicznej Nietzschego.


Dżast...ale Nietzsche ześwirował naprawdę :B
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Just_A_Poor_Girl15



Dołączył: 01 Paź 2005
Posty: 657

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

omsZ, znów wyrazilam się nieprecyzyjnie.
Mialam na mysli to, ze Nietzsche byl zdrowy psychicznie, gdy pisal swoje dziela i tworzył filozofię; jego choroba, na którą pozniej zapadl nie ujmuje wartosci jego poglądom Wink.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 1:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mialam na mysli to, ze Nietzsche byl zdrowy psychicznie, gdy pisal swoje dziela i tworzył filozofię; jego choroba, na którą pozniej zapadl nie ujmuje wartosci jego poglądom


Ecce Homo i :udzkie, Arcyludzkie pisał już podczas choroby o ile się nie mylę.
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szymek_dymek



Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 2079
Skąd: Racibórz

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój post tylko pośrednio wiąże się z postacią Nietzschego, a jest sprowokowany jedną z dawniejszych wypowiedzi, pod którą - jak wynika z moich obserwacji - podpisuje się znacząca część społeczeństwa.

Teo (nie-Torriatte) napisał:
nie jestem jego wyznawcą, bo ... sorry, ale uważam go za .... no, sorry, lekkiego psychopatę.


Nie uważam, żeby choroba psychiczna dyskwalifikowała kogokolwiek jako twórcę/artystę/filozofa. Wręcz przeciwnie - jestem zwolennikiem teorii, że problemy psychiczne często są w stanie wyzwolić w człowieku pokłady kreatywności, niespotykane u tzw. 'zrównoważonych' ludzi. Osoba cierpiąca na jakieś psychiczne dolegliwości, zwykle myśli mniej schematycznie i ma szersze horyzonty, aniżeli zwykły, zdrowy, szary ludzik. Oczywiście nie twierdzę, że jest to regułą i każdy "świrek" jest z definicji geniuszem, jednak historia zna mnóstwo takich przykładów. Dość wymienić mojego ulubionego ostatnio Phila Dicka (schizofrenia / Asperger / albo po prostu hipochondria). To trochę tak, jakby twórca stale był 'na haju' - jego procesy myślowe są bardzo nietuzinkowe, a co za tym idzie, może on dochodzić do naprawdę niebanalnych, oryginalnych i nowatorskich konkluzji.

Zresztą, wielu artystów zupełnie zdrowych na umyśle, często z premedytacją roztaczało wokół siebie aurę ekscentryzmu i dziwactwa, żeby nadać swojej twórczości mistyczny charakter.

Polecam rozprawę "Geniusz i obłąkanie" Cesare Lomborso. Autor stara się udowodnić, że genialność idzie zwykle w parze z zachwianiem równowagi psychicznej i emocjonalnej. Praca pochodzi z XIX w., więc część metod badawczych i argumentów jest już mocno przestarzała, a nawet śmieszna - jednakże rzecz daje do myślenia.

Co do już samego Nietzschego - jego filozofię znam dosyć pobieżnie, ale podobają mi się w niej niektóre pierwiastki (jak np. walka z samym sobą i swoimi słabościami, mająca prowadzić do stworzenia w sobie nadczłowieka). Argumenty przeciwko Nietzschemu, które mają wiązać go z postacią Hitlera, są anachronizmem - facet nie był prorokiem i nie mógł przewidzieć, że jego poglądy zostaną ponaciągane przez późniejszego świra. Podoba mi się również to, że Freddie N. nie wypierał się swoich częściowo polskich korzeni Smile
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
. Podoba mi się również to, że Freddie N. nie wypierał się swoich częściowo polskich korzeni


Ba. Uważał się nawet bardziej za Polaka niż Niemca [Ecce Homo].
Jednakowoż, nie jest to teoria potwierdzona. Podobno była to historia wymyślona przez jego ciotki, dla straszenia dzieci[w tym i młodego Frycka].

Cytat:
Zresztą, wielu artystów zupełnie zdrowych na umyśle, często z premedytacją roztaczało wokół siebie aurę ekscentryzmu i dziwactwa, żeby nadać swojej twórczości mistyczny charakter.


Każdy geniusz jest świrem, gdyż wybiega poza swą epokę. Nawet Ci najbardziej święci, mieli w sobie coś z szaleństwa [tak, drogi teologu, nawet twój Pan i Zbawca Jezus Chrystus, miał coś z szaleńca].
Hitler też był geniuszem. Destrukcji bo destrukcji, ale był ;]
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qnegunda



Dołączył: 20 Lip 2005
Posty: 2030
Skąd: Poznań/Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BeBe napisał:
szymek napisał:
Zresztą, wielu artystów zupełnie zdrowych na umyśle, często z premedytacją roztaczało wokół siebie aurę ekscentryzmu i dziwactwa, żeby nadać swojej twórczości mistyczny charakter.


Każdy geniusz jest świrem, gdyż wybiega poza swą epokę. Nawet Ci najbardziej święci, mieli w sobie coś z szaleństwa [tak, drogi teologu, nawet twój Pan i Zbawca Jezus Chrystus, miał coś z szaleńca].
Hitler też był geniuszem. Destrukcji bo destrukcji, ale był ;]

Zgodzę się z tym, tyle że nie każdy artysta (bo o nich pisał w tym akapicie szymek) musi być geniuszem Wink.
Ale rzeczywiście, geniusze nigdy nie byli normalnymi ludźmi, a już na pewno nie pod każdym względem.
Hitler poza tym był genialnym mówcą, co już tym bardziej dodawało mu pewnej dozy... niezwykłości (oczywiście w niekoniecznie pozytywnym znaczeniu).
Jeszcze co do słów szymka: przecież ekscentryzm nie jest chorobą psychiczną Razz.
_________________
W avatarze jest lemur, gdyby kto nie wiedział. W domu wygląda tak samo.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
szymek_dymek



Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 2079
Skąd: Racibórz

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qnegunda - dokładnie o to mi chodziło w mojej wypowiedzi Smile

Wielu artystów, którzy nie mieli żadnych oznak geniuszu, starało się odgrywać i udawać świrów, żeby sprawiać wrażenie mistycznych i dotkniętych Bożą iskrą.

Moim zdaniem, każdy prawdziwy geniusz i pionier, jest psychicznie zwichrowany. A fakt, że inni ślepo kopiują takie postawy, świadczy o tym, iż na takich ekscentryków jest popyt.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Qnegunda



Dołączył: 20 Lip 2005
Posty: 2030
Skąd: Poznań/Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szymek_dymek napisał:
Wielu artystów, którzy nie mieli żadnych oznak geniuszu, starało się odgrywać i udawać świrów, żeby sprawiać wrażenie mistycznych i dotkniętych Bożą iskrą.

Teraz sprecyzowałeś Wink

szymek_dymek napisał:
Moim zdaniem, każdy prawdziwy geniusz i pionier, jest psychicznie zwichrowany. A fakt, że inni ślepo kopiują takie postawy, świadczy o tym, iż na takich ekscentryków jest popyt.

Zgodzę się w 100%.
_________________
W avatarze jest lemur, gdyby kto nie wiedział. W domu wygląda tak samo.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Monior vel. MoniQue(en)



Dołączył: 20 Lut 2006
Posty: 1683

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeBe



Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4252
Skąd: FAC 51

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monior vel. MoniQue(en) napisał:
znalazłam mężczyznę dla Marysi! Cool Arrow Wink

Mareczek (na zdjęciu garbi się koło mnie ;P) powiedział dzisiaj, że Nietzschego można zaliczyć do faszystowskich dykatatorów - autentycznie, myslalam, ze skisnę :p


Możesz mu oficjalnie dać w ryja ode mnie ;d

Marysia-dużo szczęścia na nowej drodze życia Cool Arrow Wink
_________________
Sometimes the only sane answer to an insane world is insanity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum.Queen.PL (tylko do odczytu) Strona Główna -> FreestyleForum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group. Dopracował: Piotr^ Kaczmarek